Co nevylévat do odpadu ve dřezu?

  1. Do výlevky dřezu by se neměl dostat tuk, kávová sedlina nebo jiný zbytkový materiál z přípravy jídel.
  2. Postupně by totiž došlo k ucpání, splašky by se vracely odpadovou trubicí zpět, vznikl by zápach a odpadní trubice by časem skončila mimo provoz.
  3. Příliš se nedoporučuje ani používání drtičů kuchyňského odpadu.
  4. Jako prevence poslouží pravidelná údržba a dodržování několika pravidel.

Výlevka ve dřezu se často ucpává kvůli nešetrnému zacházení a zanedbání údržby. Častými nešvary v kuchyni je vylévání kávové sedliny (kterou je vhodnější spláchnout do WC), vylévání tuků po smažení a kousků jídla, které se v potrubí usazují. Výlevka ve dřezu by měla být chráněna sítkem, jež zabraňuje průchodu větších kusů jídelního odpadu.

Zbytky jídla v kanalizaci se dostávají do kanálů, kde navíc živí potkany. Tuk zbylý po smažení by se do výlevky neměl dostat už vůbec. Odpadní tuky z domácnosti by se správně měly shromažďovat a ve větším množství poté vždy dopravit do sběrného dvora. Příliš se nedoporučuje ani používání drtičů kuchyňského odpadu, které jsou přímo napojené na výlevku. Ty zbytky jídel sice rozdrtí, ale tuky ve vodě stejně zůstanou a mohou ucpávat odpadní potrubí.

Co udělat s běžným kuchyňským odpadem:

Odpad Kam patří?
Tuky Vylít například do staré PET lahve a umístit do směsného odpadu nebo na ekodvůr
Kávová sedlina Do směsného odpadu nebo na kompost
Zbytky jídel Do směsného odpadu

Kromě dodržování výše zmíněných pravidel je vhodná pravidelná údržba. Dřez, který se čistí po umývání nádobí, sice může vypadat udržovaně, ale zásadní je výlevka a odpadová trubice. Doporučuje se ji jednou za měsíc prolít horkou vodou a chemickým přípravkem na odmaštění a odstranění nečistot. Ovšem začít tuto metodu používat, až když se ukáže problém, často nestačí.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Co je a k čemu slouží domácí retenční nádrž?

Jedná se o nádrž na dešťovou vodu, kterou pak lze využít jak v zahradě, tak i v domácnosti.
Víc najdete tady

Lze udělat z dešťové vody pitnou?

Technologie na domácí úpravu dešťové vody na pitnou existují. Voda se v takovém případě filtruje a desinfikuje UV zářením.
Víc najdete tady

Jak využít dešťovou vodu v domácnosti?

Přestože dešťová voda nemůže nahradit pitnou vodu, nabízí se několik možností, jak ji lze efektivně využít v domácnosti nebo na zahradě.
Víc najdete tady