Značení tras v Česku. Jak se v něm vyznat?

Pokud občas vyrážíte na výlety po Česku, určitě už jste narazili na turistické značení tras. Nebývá přitom jen v lese nebo na horách – turistické značky najdeme i ve městech, v okolí památek nebo podél silnic. Navíc existují různé druhy značení, které se od sebe liší jak vzhledem, tak účelem. 

V Česku známe 3 typy značení: 

  • Pěší značky
  • Cyklistické značky
  • Lyžařské značky 

Pěší značky

Jde pravděpodobně o nejznámější druh značení. Skládá se ze tří vodorovných pruhů – dvou bílých (horní a spodní) a jednoho barevného uprostřed. Právě podle barvy značení se na trase orientujeme.

Rozlišujeme celkem 4 barvy:

  • Červená – dálkové a hřebenové trasy
  • Modrá – významné trasy
  • Zelená – místní trasy
  • Žlutá – spojovací a kratší trasy 

Česká republika je ve světě známá propracovaným a přehledným systémem turistických tras. Když vyrazíme jen kousek za naše hranice, zjistíme, že ne všude to takhle dobře funguje.

Samotné značky pak doplňují turistické rozcestníky. To jsou tabulky, které ukazují směr jednotlivých tras a vzdálenost důležitých bodů na nich – většinou měst, památek nebo dalších rozcestníků.

Kromě toho rozlišujeme i další specifické značení. To jsou například značky naučných stezek, studánek nebo zajímavých objektů na trase.  

Víte, že…

Turistické značky pro pěší trasy pravidelně maluje asi 1 950 dobrovolníků, kteří spadají pod Klub českých turistů.

Cyklistické značky 

Cyklisté se na výletech řídí podle dvou druhů značení: 


Silniční

Jde o nejčastější cyklistické značení. Najdeme ho na všech cyklostezkách nebo podél silnic. Jsou to žluté tabulky se symbolem kola. Na tabulce je většinou uvedené číslo cyklotrasy, případně směr a vzdálenost k nějakému zajímavému bodu nebo obci.


Terénní

Toto značení se používá v horských oblastech a obecně na trasách, které jsou sjízdné jen horským kolem. Vzhledem připomínají značky pro pěší, proto si je někdy turisté můžou plést. Rozdíl je ale v tom, že jde o dva vodorovné pruhy žluté barvy, které ohraničují barevný pruh uprostřed. Ten může být buď červený, modrý, zelený, nebo bílý.

Lyžařské značky 

Jak už název napovídá, jedná se o čistě zimní značení, které je určené pro běžkaře. Hledat ho proto musíme hlavně v horských oblastech. 

Vzhledem toto značení opět připomíná klasické turistické značky pro pěší a pro přehlednost se liší barvou. Dva krajní pruhy jsou oranžové, zatímco prostřední má jednu z těchto barev: červenou, modrou, zelenou nebo bílou. 

I tady kromě samotných značek najdeme i směrovky se vzdálenostmi do dalších významných bodů na trase. 

Autorka: Iva Hejdová

Copywriterka a zakladatelka průvodce Po zelené, kde přináší tipy na zodpovědné cestování a udržitelné aktivity po celém světě. Sama často vyráží na výlety po Česku, Evropě i dalekém zahraničí. Na nich obdivuje hlavně krásnou přírodu, památky, lokální zajímavosti a speciality. Při svých cestách hledá způsoby, jak za sebou zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu, chránit přírodu a podpořit místní obyvatele.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat

Národní parky v České republice: Jaké to jsou a co v nich navštívit
V České republice máme aktuálně celkem 4 národní parky. Dohromady tvoří 1,5 % rozlohy země. Protože jsou ale v příhraničních oblastech, navazují na ně národní parky v Německu, v Polsku nebo v Rakousku. Pojďme se podívat, jaké národní parky tedy máme, proč bychom je měli chránit a co v nich navštívit. 
Víc najdete tady
Jak se na výletě vyhnout davům turistů a chránit tím navštívené místo
Určitě to taky znáte. Těšíte se na klidný výlet do přírody nebo na některou ze zajímavých památek. A na místě se ukáže, že realita bude ve výsledku úplně jiná. Čekají na vás davy lidí, plná parkoviště a místo ticha slyšíte neustálé pokřikování. Naštěstí existuje pár tipů, jak se těmto situacím vyhnout. Jaké to jsou? 
Víc najdete tady