Jak se na výletě vyhnout davům turistů a chránit tím navštívené místo

Určitě to taky znáte. Těšíte se na klidný výlet do přírody nebo na některou ze zajímavých památek. A na místě se ukáže, že realita bude ve výsledku úplně jiná. Čekají na vás davy lidí, plná parkoviště a místo ticha slyšíte neustálé pokřikování. Naštěstí existuje pár tipů, jak se těmto situacím vyhnout. Jaké to jsou? 

1. Vyrazte na výlet mimo hlavní sezonu 

Asi není překvapení, že nejvíc lidí potkáte během letních prázdnin, Vánoc, Velikonoc a dalších svátků. Je to logické – tou dobou prostě mají na výletování volný čas. Pokud máte možnost, zkuste na turisticky oblíbená místa vyrazit mimo tato exponovaná období. Beskydy v listopadu nebo okolí Lipna v březnu? Proč ne, i to má své nezaměnitelné kouzlo.  

Často navíc stačí návštěvu posunout o pouhých několik týdnů. Když například vyrazíte na Máchovo jezero v květnu nebo začátkem června, potkáte na pláži sotva pár lidí. A přitom počasí už bývá touto dobou hezké. 

2. Vybírejte méně frekventované časy 

Pokud přece jen vyjedete na některé z turisticky oblíbených míst v hlavní sezoně, zaměřte se na správnou denní dobu. Většinu výletníků, kteří si ráno rádi přispí, potkáte okolo poledne nebo po obědě. 

Udělejte to proto obráceně. Jděte si večer brzy lehnout a vydejte se na výlet hned ráno. V létě bývá světlo i teplo velmi brzy, takže vám v tom nic nebrání. Obdivovat v klidu a tichu probouzející se přírodu je navíc mnohem krásnější, než se smažit na sluníčku v pravé poledne. 

A pokud vám brzké vstávání opravdu nic neříká, odložte výlet naopak na pozdější odpoledne

3. Volte méně známá místa 

Pravčická brána, Prachovské skály nebo Sněžka? Tato místa jsou nádherná, ale davy turistů dokážou zážitek výrazně zastínit. A přitom máme v Česku i další oblasti, které se jim minimálně vyrovnají, a lidé do nich neproudí ve velkém. Zkuste si příště naplánovat výlet na místo, o kterém jste třeba zatím neslyšeli – kdo ví, možná budete příjemně překvapení. 

Méně frekventovaná místa se dají najít i v turistických oblastech, jako jsou například Krkonoše, Šumava nebo jižní Morava. Jednoduše se dopředu podívejte do mapy a naplánujte trasu, která se vyhýbá hlavním tahům.

4. Nebojte se horšího počasí

Slunečné počasí je na výletě krásné, to je bez debat. Na druhou stranu ale vyláká ven i ty, kteří by třeba jinak zůstali doma. Neodsuzujte proto hned každý mrak a vydejte se do přírody i ve dnech, kdy nehlásí úplně hezky

Neznamená to samozřejmě, že máte chodit po horách v bouřce a krupobití. Ale zatažená obloha, rychlá přeháňka nebo trochu silnější vítr vám zážitek většinou nijak nepokazí. Naopak, znamená to, že cestou narazíte na mnohem méně turistů a krajinu budete mít jen pro sebe

Autorka: Iva Hejdová

Copywriterka a zakladatelka průvodce Po zelené, kde přináší tipy na zodpovědné cestování a udržitelné aktivity po celém světě. Sama často vyráží na výlety po Česku, Evropě i dalekém zahraničí. Na nich obdivuje hlavně krásnou přírodu, památky, lokální zajímavosti a speciality. Při svých cestách hledá způsoby, jak za sebou zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu, chránit přírodu a podpořit místní obyvatele.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat

Značení tras v Česku. Jak se v něm vyznat?
Pokud občas vyrážíte na výlety po Česku, určitě už jste narazili na turistické značení tras. Nebývá přitom jen v lese nebo na horách – turistické značky najdeme i ve městech, v okolí památek nebo podél silnic. Navíc existují různé druhy značení, které se od sebe liší jak vzhledem, tak účelem. 
Víc najdete tady
Národní parky v České republice: Jaké to jsou a co v nich navštívit
V České republice máme aktuálně celkem 4 národní parky. Dohromady tvoří 1,5 % rozlohy země. Protože jsou ale v příhraničních oblastech, navazují na ně národní parky v Německu, v Polsku nebo v Rakousku. Pojďme se podívat, jaké národní parky tedy máme, proč bychom je měli chránit a co v nich navštívit. 
Víc najdete tady