E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak recyklovat baterie?

  • Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.

  • Baterie obsahují škodlivé látky jako hydroxid draselný, kadmium nebo olovo, proto jejich recyklace vyžaduje zvláštní pozornost.

  • Baterie v žádném případě nepatří do směsného odpadu, ale do speciálního kontejneru.

Pokud jsou baterie vyhazovány do běžného komunálního odpadu, dochází k uvolňování škodlivin jako je hydroxid draselný, nikl, olovo nebo kadmium. Těžké kovy a nebezpečné látky škodí přírodě a narušují ekosystém. Navíc jsou karcinogenní pro lidský organismus.

Zmíněné kovy tvoří 60 až 80 % celkové hmotnosti baterie. A právě ty lze díky správné recyklaci znovu využít. Opětovně se z nich vyrábějí baterie, některé části se zpracovávají i jinde. Například zinek se používá v kosmetickém průmyslu nebo na výrobu střešních okapů a popelnic. Stříbro pak třeba na výrobu DVD disků. V bateriích najdeme i mangan, který se po recyklaci používá na barvení skla, keramiky nebo tkanin. Z mědi se dále mohou vyrábět elektrické vodiče a z lithia dobíjecí baterie nebo sklokeramické varné desky. Olovo poslouží při výrobě autobaterií, kadmium zase u akumulátorů.

Obecně platí, že prodejci elektroniky mají zákonem uložený systém zpětného odběru. To znamená, že každý prodejce elektroniky a baterií je povinen baterie zdarma vybírat zpět. Tudíž lze baterie po vybití odevzdat v jakékoliv prodejně nezávisle na tom, kde byly zakoupeny. Tyto služby už nabízejí i prodejny s potravinami, hobby centra nebo drogerie.

V případě odevzdání většího množství lze navštívit sběrné dvory. Na území ČR se stále více škol zapojuje do projektu Recyklohraní, v rámci kterého lze baterie i jiný odpad ekologicky likvidovat. Do recyklovatelných baterií zahrnujeme i autobaterii. Tu lze zanechat u prodejců nebo prodat firmám, jež se zaměřují na recyklaci kovů. Autobaterie obsahují velké množství opětovně využitelného olova.

RADA

Sběrný dvůr najdete v každém městě někdy i vesnici. 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.