Co je to polétavý prach?

  1. Polétavý prach jsou velmi malé pevné částice ve vzduchu.
  2. Hlavním zdrojem polétavého prachu je doprava a spalování dřeva i uhlí.
  3. Polétavý prach škodí zdraví a jeho vysoká koncentrace ve vzduchu může způsobovat různé nemoci.

Polétavý prach tvoří pevné částice menší než 10 mikrometrů. Pro představu je to míň než desetina průměru lidského vlasu. Díky tomu prach volně létá ve vzduchu.

Můžou za něj sopky, ale i auta a kamna

I když se polétavý prach dostává do vzduchu i z přírody – třeba při výbuchu sopky –, za většinu si můžeme sami. Vzniká především kvůli spalovacím motorům a vytápění tuhými palivy. Doma vám polétavý prach vznikne třeba zapálením svíčky nebo topením v kamnech. Tvoří ho hlavně saze, různé anorganické soli nebo částečky kovů.

Pokud je polétavého prachu ve vzduchu moc, škodí lidskému zdraví. Větší částice se zachytí v dýchacích cestách, malé pak pronikají do plic a nejmenší částečky se dostanou dokonce až do krve. Podle ekologických organizací má vysoká a dlouhodobá koncentrace polétavého prachu ve vzduchu negativní vliv na imunitu a může dokonce způsobovat rakovinu. Polétavý prach škodí hlavně v zimě při smogových situacích a v průmyslových oblastech.

Při smogové situaci nevětrejte

Koncentrace polétavého prachu se měří v mikrogramech na metr krychlový vzduchu (µg/m3). Přesný limit, kdy už je koncentrace prachu zdraví škodlivá, zatím nikdo nestanovil. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale doporučuje maximální průměrný roční limit 10 µg/m3 pro menší částečky a 20 µg/m3 pro větší částice. Aktuální údaje o koncentraci polétavého prachu a čistotě ovzduší najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Proti škodlivému vlivu polétavého prachu se bohužel nedá moc chránit. Při smogové situaci, kdy bývá koncentrace polétavého prachu nejvyšší, je ale dobré příliš nevětrat, omezit sportování a fyzickou námahu a doplňovat vitamíny. Pomůže také pračka vzduchu nebo dobrá klimatizace s filtrem.

Slunce může pracovat pro vás. Pojďte do toho s námi 

Svěřte se do rukou odborníků na fotovoltaiku a udělejte krok směrem k energetické soběstačnosti. Solární elektrárnu vám nejen postavíme, ale vyřídíme vám i dotaci v programu Nová zelená úsporám. Navíc na nespotřebovanou elektřinu u nás můžete mít virtuální baterii. Prohlédněte si naše kompletní řešení na klíč. 

Chci solární elektrárnu od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje CNG karta?

Výhodou CNG karty jsou bezhotovostní platby a neustálý přístup k plnícím stanicím (často se používá i pro otevření vjezdu ke stanici). 
Víc najdete tady

Jak funguje auto na plyn (CNG)?

Zemní plyn (CNG) je chemickou směsí, která vznikala miliony let hluboko v zemi přeměnou rostlinných a  živočišných zbytků.  
Víc najdete tady

Jak funguje čerpací stanice CNG?

Pohodlné čerpání stlačeného zemního plynu (CNG) umožňuje platba CNG kartou, kterou si lze nechat vystavit zdarma.
Víc najdete tady