Co je to uhlíková daň?

  1. Uhlíková daň se odvádí státu jako poplatek za množství vyprodukovaných skleníkových plynů při spalování fosilních paliv.
  2. Má motivovat producenty energie, firmy i domácnosti, aby místo fosilních paliv používali obnovitelné zdroje.
  3. Víc se dnes využívají takzvané emisní povolenky. Jednotlivé státy a firmy si tak předplácejí množství skleníkových plynů, které mohou vypustit do ovzduší.

Výhody uhlíkové daně

  • Výběr daně je jednoduchý a zajišťuje ho přímo stát.
  • Lidé a firmy s ní mohou přímo počítat – není to jen další položka, která se nevyzpytatelně promítá do ceny zdrojů a výrobků.
  • Její cena je přesně daná v procentech.

Nevýhody uhlíkové daně

  • Má široký dopad na celou společnost.
  • Pokud bude nedostatek alternativních zdrojů energie, přinese to nekontrolovaný růst cen.
  • Některé firmy mohou odejít do zemí, kde se uhlíková daň neplatí.

Společný postup

Některé státy – například Švédsko, Finsko nebo Velká Británie – už uhlíkovou daň zavedly. Její výše a efektivita je ale různá. Ačkoliv se o ní už několikrát uvažovalo i u nás, zatím ji v České republice nemáme. V mezinárodním měřítku je důležité, aby státy postupovaly společně. Jinak to může vést k tomu, že se největší producenti skleníkových plynů budou stěhovat do zemí, kde mají výhodnější podmínky.

Obchod s emisemi

Takzvané emisní povolenky stanovují, kolik tun skleníkových plynů může daný producent vypustit do prostředí. Regulují tak celkové množství skleníkových plynů, které by mělo být pro planetu udržitelné. Třeba české firmy část povolenek dostávají zdarma od státu, část si samy kupují.

Povolenky si mohou i navzájem přeprodávat. Jejich cena se mění podle poptávky, nabídky a dalších ekonomických faktorů. V roce 2020 poprvé překročila hranici 30 euro za tunu skleníkových plynů. Peníze za povolenky u nás jdou na podporu ekologických projektů – třeba na program Nová zelená úsporám – nebo energeticky úsporného bydlení.

Na pravidelné kontroly svého plynového kotle už nemusíte myslet

Sjednejte si náš prémiový tarif Komplet plyn. Jakmile ho budte mít, každý rok se s vámi spojíme a kontrolu kotle zařídíme za vás. 

Více informací o tarifu Komplet plyn

Mohlo by vás také zajímat

Kolik činí ekologický poplatek?

„Zelenou přirážku“ ve formě poplatku povinně uhradíte při první registraci či přeregistraci ojetého automobilu, který nesplňuje nejpřísnější emisní normy.
Víc najdete tady

Jak probíhá výkup a ekologická likvidace autovraků?

Starý automobil obvykle spotřebuje hodně paliva a další výdajovou položkou bývá ekologická likvidace autovraků.  
Víc najdete tady

Ekologická likvidace vozidel - cena?

V dnešní době už se nabízí možnost ekologické likvidace vozidel.  
Víc najdete tady