Co je uhlíková stopa a jak tu svou zmenšit?

  1. Uhlíková stopa říká, jaký dopad má každý člověk na globální teplotu.
  2. Uvádí, kolik tun emisí CO2 vyprodukuje jedinec nebo domácnost za rok.
  3. Do uhlíkové stopy se počítají emise z bydlení, dopravy, jídla nebo odpadu.

Určitou uhlíkovou stopu zanecháváme všichni. V dnešním světě se tomu nejde úplně vyhnout, ale můžeme ji aspoň výrazně zmenšit. Když máte na výběr, dejte přednost:

  • sprše před vanou
  • jízdě na kole před autem
  • českému ovoci před zahraničním
  • rostlinnému jídlu před masem
  • vlakům před letadly

Zrádný skleníkový efekt

V současnosti se hodně mluví o skleníkovém efektu a jeho vlivu na přírodu. Na jednu stranu by bez něj nemohl existovat život, jaký známe – pomáhá totiž udržovat ideální teplotu na planetě. Čím víc skleníkových plynů ale atmosféra obsahuje, tím víc se povrch Země zahřívá. To se děje právě teď, a mluvíme proto o globálním oteplování.

Problém není samotná stoupající teplota. K výkyvům směrem nahoru i dolů pravidelně docházelo i v minulosti. Nebezpečný ale začíná být nekontrolovaný nárůst teploty, který pozorujeme jako vedlejší efekt činnosti člověka. Neustále vypouštíme do ovzduší tolik skleníkových plynů, že planeta nemůže dýchat. Klima a ekosystémy se na tak rychle rostoucí teplotu nestíhají adaptovat.

Mezinárodní boj za zdravou planetu

Od 17. století vzrostla průměrná teplota na Zemi asi o 1 °C. Za bezpečný vědci považují nárůst maximálně 1,5 °C. Dosavadní závazky jednotlivých zemí přitom nestačí ani k tomu, aby se nárůst zastavil na 2 °C. Je potřeba co nejdřív šlápnout na brzdu. Vznikají proto mezinárodní úmluvy o ekologickém přístupu, kterými by se měly řídit průmyslové podniky, korporace, ale i celé státy. Mezi nejznámější patří Pařížská dohoda z roku 2015. Zapojené státy – včetně České republiky – se v ní zavazují do roku 2030 výrazně snížit emise skleníkových plynů.

K ochraně planety ale může přispět každý z nás. Než se do něčeho pustíte, jednoduše se zamyslete, jestli je to opravdu nutné. Ujistěte se, že zbytečně nepřetápíte domácnost. Nádobí, které není špinavé, opláchněte jen studenou vodou. Při výběru spotřebičů přihlédněte k jejich energetické náročnosti. Uvědomte si, kam a jak často cestujete a jestli byste se občas nemohli svézt se sousedem. Aspoň jednou týdně si dopřejte oběd bez masa. Využívejte kontejnery na tříděný odpad.

Svou uhlíkovou stopu si můžete spočítat na webu Kalkulačka uhlíkové stopy. Podrobnější informace, zajímavé tipy a příklady pak najdete v publikaci Moje uhlíková stopa organizace Arnika. 

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Jak funguje větrná elektrárna?

Jakmile zafouká, roztočí se listy rotoru, které rozpohybují hřídel. Rotor větrné elektrárny roztáčí generátor a ten vyrábí elektřinu.
Víc najdete tady

Za jak dlouho se vrátí investice do domácí větrné elektrárny?

Za jak dlouho se vám investice do domácí větrné elektrárny vrátí, závisí hlavně na pořizovacích nákladech, reálném výkonu a hodnotě ušetřené energie.
Víc najdete tady

Škodí větrné elektrárny ptákům a hmyzu?

Větrné elektrárny nepředstavují pro ptáky ani hmyz takové ohrožení, jak se tvrdí.
Víc najdete tady