Proč a jak vázat uhlík z atmosféry?

 1. Uhlík se v atmosféře vyskytuje ve formě oxidu uhličitého, který přispívá ke vzniku skleníkového efektu a globálního oteplování.
 2. Nejrozšířenějšími „vazači“ uhlíku na Zemi jsou stromy, část pojme i zemědělská půda a další rostliny. Významně ho vážou také mořské řasy.
 3. Ideálním řešením je sázet co nejvíce stromů. K tomu ale máme k dispozici málo půdy, protože ta je stále potřebnější pro zemědělství.

Malé změny k omezení CO2

Čím přírodě pomůžeme?

 • Když si domluvíme pracovní schůzku online.
 • Když jedeme do práce a školy autem společně.
 • Když si dáme maso jen příležitostně.
 • Když recyklujeme oblečení, třeba po příbuzných, na swapech a podobně.
 • Když třídíme a recyklujeme odpad. 

Čím přírodu zbytečně zatěžujeme?

 • Když letíme na pracovní schůzku.
 • Když každý z nás jezdí do práce sám.
 • Když máme v jídelníčku každý den maso.
 • Když často nakupujeme oblečení.
 • Když vše vyhazujeme do komunálního odpadu.

Moc uhlíku škodí

Oxid uhličitý je jedním z plynů, které přispívají ke vzniku skleníkového efektu, a v důsledku tak k ohřívání naší planety. Na druhou stranu je oxid uhličitý důležitou součástí fotosyntézy, při které rostliny vyrábějí kyslík. Oxid uhličitý je tedy důležitý, ale v rozumné míře. Jakmile je ho v atmosféře moc, začne nám škodit. 

V přirozených podmínkách se ekosystémy umí na mírné výkyvy produkce uhlíku adaptovat. Plně vzrostlý strom zvládne vstřebat v průměru 21 kilogramů CO2 ročně. Mořské řasy zase dohromady zachytí až 200 milionů tun COza rok. S masivním rozvojem průmyslové výroby však už i to přestává stačit.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Na cestě k uhlíkové neutralitě

Uhlíková neutralita je stav, kdy se do ovzduší vypouští jen takové množství oxidu uhličitého, jaké zvládnou lesní porosty a další vegetace vázat. Abychom se k ní alespoň přiblížili, musíme omezit množství emisí COa zároveň zvýšit možnosti vázání uhlíku.

To znamená, že je potřeba vysazovat nové porosty a pečovat o ty stávající. Jednou z nejefektivnějších cest je výsadba stromů. Toto řešení ale naráží na zmenšování lesních ploch a rozšiřování zemědělské půdy, která zásobuje plodinami stále rostoucí lidskou populaci.

Chcete nový kotel od E.ONu? 

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. U nás si ho můžete pořídit na splátky bez navýšení a dáme vám na něj 7letou záruku. Vy se nemusíte o nic starat, všechno zařídíme za vás. Výhodný tarif plynu je u nás samozřejmostí.  

Chci kotel od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat

Je reálná energetická soběstačnost?

Energetická soběstačnost znamená hospodárné využití tepelné energie a výkonnou domácí elektrárnu (užitečným doplňkem bývá vlastní  zdroj vody).
Víc najdete tady

Jaké výhody má ekologické zemědělství?

Ekologické zemědělství klade důraz na zachování přírodních koloběhů.
Víc najdete tady

Co je trvale udržitelný rozvoj?

Zodpovědnou spotřebou získáme dobrý pocit, a navíc vyděláme. Například ekologická drogerie je citlivá vůči lidské pokožce.
Víc najdete tady