Jak recyklovat baterie?

  1. Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
  2. Baterie obsahují škodlivé látky jako hydroxid draselný, kadmium nebo olovo, proto jejich recyklace vyžaduje zvláštní pozornost.
  3. Baterie v žádném případě nepatří do směsného odpadu, ale do speciálního kontejneru.

Pokud jsou baterie vyhazovány do běžného komunálního odpadu, dochází k uvolňování škodlivin jako je hydroxid draselný, nikl, olovo nebo kadmium. Těžké kovy a nebezpečné látky škodí přírodě a narušují ekosystém. Navíc jsou karcinogenní pro lidský organismus.

Zmíněné kovy tvoří 60 až 80 % celkové hmotnosti baterie. A právě ty lze díky správné recyklaci znovu využít. Opětovně se z nich vyrábějí baterie, některé části se zpracovávají i jinde. Například zinek se používá v kosmetickém průmyslu nebo na výrobu střešních okapů a popelnic. Stříbro pak třeba na výrobu DVD disků. V bateriích najdeme i mangan, který se po recyklaci používá na barvení skla, keramiky nebo tkanin. Z mědi se dále mohou vyrábět elektrické vodiče a z lithia dobíjecí baterie nebo sklokeramické varné desky. Olovo poslouží při výrobě autobaterií, kadmium zase u akumulátorů.

Nejčastější chyby při třídění odpadu

Obecně platí, že prodejci elektroniky mají zákonem uložený systém zpětného odběru. To znamená, že každý prodejce elektroniky a baterií je povinen baterie zdarma vybírat zpět. Tudíž lze baterie po vybití odevzdat v jakékoliv prodejně nezávisle na tom, kde byly zakoupeny. Tyto služby už nabízejí i prodejny s potravinami, hobby centra nebo drogerie.

V případě odevzdání většího množství lze navštívit sběrné dvory. Na území ČR se stále více škol zapojuje do projektu Recyklohraní, v rámci kterého lze baterie i jiný odpad ekologicky likvidovat. Do recyklovatelných baterií zahrnujeme i autobaterii. Tu lze zanechat u prodejců nebo prodat firmám, jež se zaměřují na recyklaci kovů. Autobaterie obsahují velké množství opětovně využitelného olova.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Kolik stojí nejlevnější elektromobil? Cena vás překvapí

Provozní náklady auta s elektrickým pohonem jsou až čtvrtinové ve srovnání s vozidly s tradičním spalovacím motorem.
Víc najdete tady

Jak obtížná je přestavba na elektromobil?

O přestavby běžných vozidel na elektromobily se pokoušejí hlavně technicky zdatní nadšenci.
Víc najdete tady

Jaké jsou výhody a nevýhody elektromobilů?

Provoz a údržba elektromobilů je levnější než u vozů se spalovacím motorem. Ušetříte také náklady na jeho servis.
Víc najdete tady