Jak se recyklují PET láhve?

  1. PET láhve je možné dobře recyklovat.
  2. Jednobarevná drť z PET láhví je poměrně ceněnou surovinou, i když poptávka po ní na světovém trhu značně kolísá.
  3. Recyklované PET láhve najdete i tam, kde byste je možná nehledali.

PET láhev není nijak nový fenomén. Samotný polyethylen byl vynalezen už v roce 1941, láhev z tohoto poměrně odolného průhledného materiálu pak byla patentována v roce 1971 firmou DuPont. Už v druhé polovině sedmdesátých let začaly PET láhve nahrazovat běžné skleněné „flašky“ a jejich masivní nástup lze pak zaznamenat od začátku 80. let minulého století. PET láhve většinou moc rádi nemáme, pravdou však zůstává, že jde o zdravotně poměrně nezávadný materiál – tedy pokud láhev a obsah v ní moc nezahřejeme –, který se navíc dobře recykluje.

Na obhajobu hnusné „petky“ je také nutné poznamenat, že celkové negativní dopady na životní prostředí se v jejich výrobě podařilo snížit. Mimo jiné též tím, že na jednu láhev je nyní potřeba daleko méně materiálu (láhev je tenčí) a tento materiál má větší obsah už recyklovaného polyethylenu. PET láhve je ovšem nutné svědomitě třídit.

Od kontejneru k recyklační lince

Ze žlutého kontejneru putují staré PET láhve na třídicí linku, kde se oddělí od ostatního plastového odpadu. Pak probíhá jejich dotřídění, při němž se láhve rozdělí podle barev plastu a oddělují se víčka. Už roztříděné láhve se poté drtí a výsledná drť se ještě pere a čistí od různých příměsí. Výsledkem jsou takzvané „PET flakes“ – vločky nadrceného jednobarevného polyethylenu, které jsou cennou surovinou.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Doba plastová je doba plastová. Jak se neutopit v plastových odpadcích? Najdete na Spotify i na YouTube.

Kromě tohoto postupu existují i další možnosti recyklace – hlavně chemický rozklad polyethylenu za přítomnosti tepla a kyselin. Z výsledných chemických látek se nový čistý polyethylen pak znova „poskládá“. Chemický rozklad PET lahví je už technologicky zvládnutý a v současnosti by měly na základě této technologie již vznikat první recyklační linky.

Kde najdete recyklované PET láhve

Recyklovaný polyethylen má široké využití. Obecně známý je fakt, že se z tohoto materiálu dělá mikrovlákno, které slouží k výrobě oděvů, jako jsou třeba fleecové bundy. Toto vlákno se ale používá rovněž jako tepelně-izolační materiál. Podíl recyklovaného plastu najdete i v nových PET láhvích, celé řadě autosoučástek (například palubní desky), recyklované PET láhve slouží též jako materiál pro výrobu koberců či nábytku.

Na pravidelné kontroly svého plynového kotle už nemusíte myslet

Sjednejte si náš prémiový tarif Komplet plyn. Jakmile ho budte mít, každý rok se s vámi spojíme a kontrolu kotle zařídíme za vás. 

Více informací o tarifu Komplet plyn

Mohlo by vás také zajímat

Jak se měří spotřeba tepla?

Měření spotřeby tepla není tak jednoduché, jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité z hlediska rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.
Víc najdete tady

Co je to wattmetr a k čemu vám bude doma dobrý?

Pomocí wattmetru snadno změříte spotřebu elektrické energie u různých domácích spotřebičů.
Víc najdete tady

K čemu je dobrý měřič spotřeby elektrické energie?

Na každém moderním spotřebiči je napsáno, jak energeticky náročný bude jeho provoz.  
Víc najdete tady