Jaké jsou nejčastější chyby při třídění odpadu?

  1. V Česku už odpad třídíme docela poctivě, většina z nás však v třídění drobně chybuje.
  2. Několikrát recyklovaný papír už dále použít nelze, patří proto do směsného odpadu.
  3. Do směsného odpadu je nutné ukládat také silně znečištěný papír – třeba použité krabice od pizzy.
  4. Polystyren a termokrabičky vždy patří do žlutého kontejneru na plasty.
  5. Použité baterie jsou toxický odpad a patří do speciálních kontejnerů.
  6. Kelímek od „kávy s sebou“ je složen z několika materiálů. Plastové víčko lze recyklovat, samotný kelímek většinou nikoli.

Česká republika patří mezi státy, jejíž obyvatelé třídí odpad velmi poctivě. I přes velkou snahu se ale ne vždy dostane každý kus odpadu do toho správného kontejneru. Jedním z problémů je snaha recyklovat úplně všechno, takže spousta odpadků, která by měla skončit v koši na směsný odpad, je zbytečně ukládána do barevných kontejnerů. Chybně vytříděný odpad pak obsah kontejneru znehodnocuje a komplikuje jeho další zpracování.

Chyba číslo 1: Rolička od toaletního papíru

Papírovou roličku vyhazuje doma každý, ne každý ji však uloží tam, kam opravdu patří. Přestože jde o produkt vyrobený z papíru, rolička do modrých kontejnerů s papírem nepatří. Je totiž vyrobena z již recyklovaného starého papíru, jehož další recyklace kvůli krátkým vláknům celulózy již není možná. Papírovou roličku od toaletního papíru vyhazujte do běžného směsného odpadu. Pokud ale máte doma vermikompostér, předhoďte ji ke zpracováním žížalám.

Chyba číslo 2:  Obal od vajec

Podobně je to i s papírovým obalem od vajíček. Doma se čas od času objeví skoro každému a většina domácností ho také chybně vyhazuje do modrého kontejneru na papír. Ale opět jde o již recyklovaný papír, jehož další zpracování je obtížné. Proto patří pouze do směsného odpadu.

Chyba číslo 3:  Mastná krabice od pizzy

Krabice od pizzy jsou sice na rozdíl od obalu na vejce a toaletních roliček vyráběny z běžného papíru, přesto není vhodné je vkládat do kontejnerů na papíry. Důvodem tentokrát není materiál, ale znečištění - hlavně mastnota, která na nich ve většině případů ulpí. Znečištěné papíry a kartony tedy patří do směsného odpadu.

Chyba číslo 4: Stará zrcadla patří do směsného odpadu

Ačkoli jsou zrcadla vyrobena ze skla, v žádném případě nesmí staré zrcadlo přijít do kontejneru na skleněný odpad. Důvodem je zrcadlová vrstva kovu na skleněné desce, která by mohla celý odpad při jeho dalším zpracování znehodnotit. Staré zrcadlo proto vyhazujte vždy do kontejneru na směsný odpad.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Doba plastová je doba plastová. Jak se neutopit v plastových odpadcích? Najdete na Spotify i na YouTube.

Chyba číslo 5: Polystyren a termokrabičky

Pokud si pořizujete novou elektroniku nebo nakupujete přes internet něco křehkého, doma vám možná zůstane kartonová krabice a kousky polystyrenu. Nebo si v restauraci necháte zabalit jídlo s sebou a zůstane vám po něm termokrabička. Ani polystyren ani termokrabičky ale nevyhazujte do koše! Oba tyto produkty vhazujte do žlutých kontejnerů na plast, kam patří.

Chyba číslo 6: Baterie

Tužkové a jiné baterie se pravděpodobně vyskytují v každé domácnosti. Mohou obsahovat toxické těžké kovy, v žádném případě je proto nevyhazujte do běžného odpadu. Staré baterie jsou pokládány za nebezpečný odpad, po vybití je odstraňte z dosahu dětí a postarejte se o jejich správnou likvidaci. Staré baterie vložte do malých červených boxů u kontejnerů na tříděný odpad. V supermarketech nebo v prodejnách s elektronikou často najdete krabičky, v nichž můžete staré baterie nechat. O jejich likvidaci se pak postará odborná firma.

Chyba číslo 7: Kelímky od kávy

Kávu nebo jiný nápoj do kelímku s sebou známe všichni. Je to rychlé a pohodlné. Ale kam potom s odpadem? Na kelímku máme často i plastové víčko nebo brčko, oba tyto kousky po konzumaci vhodíme do žlutého kontejneru na plast, ale samotný papírový kelímek třídit nemůžeme. Důvod je prostý, papír kelímku je potažený tenkou vrstvou plastu. Díky tomu vám kafe si neproteče ven, ale kelímek je nerecyklovatelný a musí do směsného odpadu.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat

Jak může ekologie šetřit peníze?

Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.  
Víc najdete tady

Znáte desatero domácí ekologie?

Třídění odpadu, používání ekologických čistících prostředků nebo jízda na kole, to jsou zásady, které můžeme dodržovat pro ochranu  přírody.  
Víc najdete tady

Co dělat s domácím bioodpadem?

Domácí bioodpad můžete zpracovat ve vermikompostéru.
Víc najdete tady