E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Hodí se domácí čistička odpadních vod i na chatu či chalupu?

  • Domácí čističku odpadních vod (ČOV) lze většinou využít i pro rekreační objekty.

  • Některým čističkám ale prospívá spíš pravidelný přísun odpadní vody.

  • ČOV nahradí kanalizaci a není třeba ji vyvážet jako septik.

  • Navíc je ČOV ekologickým řešením – vyčištěnou vodu je možné nechat třeba vsakovat.

Vyřešit situaci s odpadní vodou na chatě nebo chalupě pomůže čistička odpadních vod. Vzhledem k požadavku na nepravidelné fungování (rekreační objekty jsou nejčastěji využívány sezónně) je ale důležité zvolit vhodný typ. Vzhledem k použité technologii (čistění pomocí aerobních bakterií) totiž spousta domácích čistíren lépe pracuje s pravidelným přísunem odpadní vody, který bakterie v zásobníku „krmí“.

V případě sezónního využívání ČOV se doporučují typy s tříkomorovým biologickým septikem, biologickým filtrem nebo pískovým zemním filtrem. Velikost čističky vybírejte podle počtu lidí v objektu a množství vyprodukované odpadní vody. Průměrná pořizovací cena domácí čističky se pohybuje kolem 50 tisíc korun.

Jak domácí čistička funguje?

Domácí čistička odpadních vod rozkládá nečistoty pomocí mikroorganismů za přítomnosti kyslíku. Funguje tedy aerobně biologickým způsobem. Čistící proces se dělí do tří fází. V první fázi dochází k základnímu (hrubému) předčištění, kdy se od odpadní vody oddělí hrubé nečistoty. Následně se proces přesune do druhé části nádoby, kde se aerobně vyčistí a oddělí všechen kal. V poslední fázi se kal i vyčištěná voda odčerpají do určených nádob.

K fungování domácí čističky odpadních vod je zapotřebí elektrické energie. Ta je nejvíce využita na provoz dmychadla, jež do čištěné vody vhání vzduch. Dmychadlo většinou v závislosti na konkrétním typu čističky nepracuje nepřetržitě, ale přibližně v patnáctiminutových cyklech zapnuto/vypnuto. Spotřeba elektřiny se u běžných čističek pohybuje okolo 60 W. Více se o ekonomice domácích čističek odpadních vod dozvíte v samostatném článku.

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně, rádi vás uvidíme! Chceme, abyste bydleli levněji a přitom komfortně, zkrátka podle svých představ.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.