E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak funguje odběr zelené elektřiny?

Pro podnikatele Alternativní energie Elektřina Životní prostředí
  • Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
  • Odběr zelené elektřiny je založen na ekonomickém principu, kdy dodavatel nakoupí u prověřených dodavatelů zelenou elektřinu, a to samé množství pak dodává koncovým zákazníkům.
  • Na zelenou elektřinu musí dodavatel poskytnout záruku původu.
  • Zelená elektřina je nyní dokonce levnější než běžný elektrický proud.

Jako zelená elektřina se označuje elektrická energie, která byla vyrobena pouze z obnovitelných zdrojů. Producentem zelené elektřiny tedy může být solární, větrná či vodní elektrárna, bioplynová stanice nebo energetický zdroj, který využívá biomasu.

Jak se k vám zelená elektřina dostane?

Zelenou elektřinu ve vaší zásuvce samozřejmě nelze odlišit od té běžné. Fyzikálně prostě není možné zajistit, aby se do vaší domácnosti dostala jen a pouze ona správná zelená elektřina třeba ze solární elektrárny. Dodávka zelené elektřiny ke spotřebiteli se tedy zajišťuje na ekonomickém principu. Dodavatel dané množství elektřiny nakoupí u prověřených výrobců z obnovitelných zdrojů a stejné množství energie pak dodá koncovým spotřebitelům.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Díky tomu, že v distribuční síti je připojena celá řada obnovitelných zdrojů energie od solárních až po zmíněné bioplynové stanice, je nabídka i dávka zelené energie stabilní. Celý proces navíc hlídá takzvaný Operátor trhu s elektřinou. Ten vystavuje záruku původu, která dokládá, že dané množství elektrické energie bylo vyrobeno z obnovitelných zdrojů. Záruku původu vám musí poskytnout i dodavatel zelené elektřiny.

Proč odebírat zelenou elektřinu?

Odebíráním zelené elektřiny podporujete výrobce, kteří využívají obnovitelné zdroje energie a nepodílejí se tak na produkci CO2 a oteplování zemského klimatu. Využíváním zelené elektřiny proto svým malým dílem přispíváte ke snižování dopadu klimatických změn na společnost. Na chodu vaší domácnosti se to nijak neprojeví – elektřina je prostě jen jedna – a vše od dodávek po účtování funguje tak, jak jste zvyklí. A potěšit vás může také informace, že zelená elektřina je nyní dokonce levnější, než běžný elektrický proud.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!