E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu?

Životní prostředí Fotovoltaika
  • V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
  • Poplatek se počítá z kapacity hlavního jističe, má ale omezenou horní hranici.
  • Pokud doma odebíráte zelenou elektřinu, připlatíte si ročně ještě pár desítek korun navíc.

Poplatek na obnovitelné zdroje energie platíme všichni

Cena jakékoli elektřiny – zelené i běžné – vždycky zahrnuje poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie.  Výši poplatku každý rok znovu určí Energetický regulační úřad a vy ho platíte v rámci pravidelné faktury za elektřinu. Nebudeme se teď zabývat tím, jestli obnovitelné zdroje energie ještě podporu potřebují. Místo toho se podívejme, jak se poplatek vypočítá.

Vyplatí se vám pořídit fotovoltaické panely na střechu? Odpověď najdete v ebooku

Klíčová je kapacita hlavního jističe. Tu zjistíte buď ve smlouvě s dodavatelem energií, nebo v hlavním rozvaděči. Vedle elektroměru tam najdete hlavní jistič a na něm objevíte údaj v ampérech (A). Měsíční poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie pak spočítáte podle tohoto vzorce:

13,27 Kč × počet ampérů hlavního jističe

Pokud máte domácnost připojenou třífázově, výsledek ještě vynásobte třemi. To se většinou týká hlavně rodinných domů. Nebojte se ale, že byste platili horentní sumy. Poplatek může ze zákona být maximálně 495 Kč za spotřebovanou megawatthodinu.

Poplatek za zelenou elektřinu platíte, jen pokud ji odebíráte

Zelenou elektřinu oproti tomu platíte jen v případě, že ji skutečně využíváte. Ve srovnání s poplatkem na podporu obnovitelných zdrojů energie, je částka navíc daleko menší. V praxi to vychází asi na 34 Kč za spotřebovanou megawatthodinu ročně.

Poplatek kryje hlavně vyšší náklady spojené s administrací a certifikáty původu. Díky nim se můžete spolehnout, že vaše elektřina opravdu pochází čistě z obnovitelných zdrojů.  Poplatek je ale tak malý, že zelenou elektřinu může odebírat naprostá většina domácností.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu E.ON. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.