Co je dodavatel poslední instance a kdy se mě to týká

  1. Dodavatel poslední instance vám začne dodávat elektřinu nebo plyn v případě, že váš stávající dodavatel z důvodů, které popisuje energetický zákon, nemůže.
  2. Na českém trhu jsou tři dodavatelé poslední instance pro elektřinu i plyn: E.ON Energie, ČEZ Prodej a Pražská energetika pro elektřinu a E.ON Energie, innogy a Pražská plynárenská pro dodávku plynu zákazníkům s roční spotřebou do 630 MWh. Každý z nich plní tuto povinnost na jiném distribučním území.
  3. Dodavatelé poslední instance jsou tu proto, aby odběratelé nezůstali bez dodávek energií, ať se děje cokoliv. Elektřinu nebo plyn od nich můžete odebírat nejdéle 6 měsíců. 
  4. Institut dodavatele poslední instance upravuje zákon číslo 458/2000 Sb., energetický zákon, a také vyhlášky pro trh s elektřinou a plynem.

Když váš dodavatel nemůže dodávat

Na českém trhu jsou v současnosti desítky obchodníků a v mnoha případech jde o poměrně malé subjekty. Především v době, kdy kolísají ceny na velkoobchodních trzích s energiemi, se takové společnosti mohou dostat do problémů. A právě to je jedna ze situací, kdy jejich zákazníky dočasně převezmou dodavatelé poslední instance. Pokud je to i váš případ, vysvětlíme vám všechno, co potřebujete vědět. 

Jak se o svém dodavateli poslední instance dozvíte

Dodavatele poslední instance pro vaše odběrné místo stanovuje přímo energetický zákon podle distribučního území, na kterém se místo nachází. Tento dodavatel se vám sám ozve a předá vám zásadní informace, jako například cenu za dodávku, výši záloh, termín jejich splatnosti a kam je platit.

Dodávku energií máte zajištěnou

Dodávku elektřiny a plynu vám dodavatel poslední instance může zajišťovat nejdéle 6 měsíců od jejího zahájení v tomto režimu. Kdykoliv během této doby si můžete vybrat nového dodavatele energií a uzavřít s ním smlouvu. 

Jak nahlásit kontrolní odečet

V případě, že potřebujete nahlásit kontrolní odečet, nejlepší je udělat to online. Urychlíte tak jeho zpracování a ušetříte svůj čas. Pokud je vaše odběrné místo na distribučním území EG.D, všechny potřebné informace i odkaz na samotný formulář najdete na stránce egd.cz/odecet.

Kdo je váš dodavatel elektřiny poslední instance?

Vyberte prosím kraj a okres, ve kterém odebíráte elektřinu.


Kdo je váš dodavatel plynu poslední instance?

Vyberte prosím kraj a okres, ve kterém odebíráte plyn.


Mohlo by vás také zajímat:

Jak se převádí kWh na MWh

Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady