Dvoutarifní sazba elektřiny se pořád vyplatí

  1. Dvoutarifní sazba elektřiny má stále svůj smysl.
  2. Rozdíl cen ve vysokém a nízkém tarifu už sice není tak velký jako dřív, v nízkém tarifu ale stále ušetříte až 2,50 Kč/kWh.
  3. Rozdíl cen závisí také na distribuční sazbě elektřiny.

Proč je to důležité

Mohlo by se zdát, že kvůli zdražování cen elektřiny a cenovému stropu stanovenému vládou už není dvoutarifní sazba elektrické energie tak výhodná jako dřív. Není to ale pravda, dvoutarifní sazba dál pomáhá šetřit náklady na elektřinu. A to i v případě, že platíte zastropované ceny. Je to dáno tím, že nízký a vysoký tarif se liší nejen cenou za silovou elektřinu, ale také za distribuci. Navíc někteří dodavatelé své ceny snížili pod vládou stanovený strop a díky tomu se už ceny nízkého a vysokého tarifu opět více odlišují. I když ne o tolik jako dříve. Podívejme se na to podrobněji.

S nízkým tarifem ušetříte, i kdyby byly vaše ceny zastropované

Cenový strop u jedné MWh dělá 6 050 Kč a je přitom stejný pro vysoký a nízký tarif. Tato cena ale platí pouze pro dodávku elektřiny – jedná se tedy jenom o obchodní část celkové ceny, kterou platíte za samotnou komoditu. Pokud ale připočítáme i cenu za distribuci, vysoký a nízký tarif se začnou lišit. A to poměrně výrazně. Hlavně pokud elektřinou ohříváte vodu v bojleru – distribuční sazba D25d.

V tabulce vidíte celkové ceny elektřiny z našeho ceníku Elektřina. Úspora nákladů na energii je v nízkém tarifu u sazby D25d při zastropovaných cenách okolo 1,80 Kč/kWh (1800 Kč/MWh).

Druh spotřeby elektřiny
Koncová cena při zastropování ve vysokém tarifu (VT)
Koncová cena při zastropování v nízkém tarifu (NT)
Úspora (NT vs. VT)
Ohřev vody v bojleru
8 336,30 Kč/MWh
6 467,70 Kč/MWh
1 871,60 Kč
Vytápění 6 622,20 Kč/MWh
6 467,70 Kč/MWh
154,50 Kč
Zdroj dat: Ceník E.ON Elektřina platný k 31. 12. 2022, distributor EG.D, ceny elektřiny obsahují DPH

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Bez zastropování je úspora ještě vyšší

Vezmeme-li v úvahu ceny elektřiny bez vládního stropu, je úspora nákladů v nízkém tarifu ještě vyšší. Protože tady se oba tarify liší nejen v ceně za distribuci, ale i v ceně za dodávku. Největší rozdíl je zejména v případě, že elektřinou ohříváte vodu (sazba D25d), kde nízký tarif trvá 8 hodin denně. Rozdíl celkových cen elektřiny ve vysokém a nízkém tarifu může být třeba i 2,50 Kč za jednu kilowatthodinu, což dělá 2 500 Kč/MWh.

Pokud domácnost elektřinou vytápí, je rozdíl mezi VT a NT výrazně nižší, a to proto, že tito zákazníci mají nízký tarif skoro celý den (20–22 hodin denně) a jejich cena za MWh je tomu přizpůsobená.

Druh spotřeby elektřiny
Koncová nezastropovaná cena ve vysokém tarifu (VT)
Koncová nezastropovaná cena v nízkém tarifu (NT)
Úspora (NT vs. VT)
Ohřev vody v bojleru 8 250,40 Kč/MWh
5 785,30 Kč/MWh 2 465,10 Kč
Vytápění
6 566,50  Kč/MWh
6 096,30 Kč/MWh
470,20 Kč

Zdroj dat: Ceník E.ON Elektřina platný k 15. 2. 2023, distributor EG.D, ceny elektřiny obsahují DPH

Nezapomeňte: Nízký tarif platí pro všechny spotřebiče

Nízký tarif samozřejmě platí pro všechny vaše spotřebiče, ať už jde o pračku, myčku, nebo třeba elektrickou troubu. Může se proto vyplatit si na nízký tarif počkat. Lidé to tak často dělají a na dobu platnosti nízkého tarifu si naplánují třeba praní nebo sušení prádla. Na jednom praní prádla můžete takto ušetřit zhruba 2–3 Kč s ohledem na to, jakou spotřebu má vaše pračka.

A kdy vám nízký tarif platí? Pokud bydlíte na distribučním území EG.D, nejsnáze to zjistíte v aplikaci nebo v portále Energie24. Jinak se podívejte na stránky svého distributora.

Pokud uvažuje o změně způsobu vytápění nebo se chystáte pořídit si bojler, a přejdete tak z jednotarifní sazby na dvoutarifní, bude pravděpodobně nutné požádat si o změnu distribuční sazby. S tou vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady