Prominutí DPH za energie

  1. V říjnu 2021 vydalo ministerstvo financí opatření k prominutí DPH z dodávky elektřiny a plynu. 
  2. Prominutí se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 12. 2021. 
  3. Osvobození plateb za energie od DPH neovlivní výši měsíčních záloh za elektřinu a plyn. Odběratelé ho pocítí až na konečném vyúčtování.  

Koho se prominutí daně týká a jak se projeví

Prominutí DPH z dodávky energií se týká všech zákazníků bez rozdílu. Vztahuje se na domácnosti i podnikatele v případě, že u nich v období 1. 11. do 31. 12. 2021 dochází k povinnosti přiznat nebo zaplatit daň z přidané hodnoty. To u dodávek energií nastává ve dvou případech:


  1. V období prominutí DPH nám vznikla povinnost tuto daň přiznat ze zaplacené zálohy.
  2.  Datum uskutečnění zdanitelného plnění faktury spadá do období, kdy se DPH promíjí.

První z popsaných situací pro vás znamená to, že zálohy, které nám zaplatíte v listopadu a prosinci, vám započítáme v plné výši, protože z nich nebudeme odvádět DPH. Tím se na konečné faktuře sníží celková částka určená ke zdanění a platbě. Prominutí DPH se tedy každopádně projeví až na vašem vyúčtování. Výjimkou jsou zákazníci s měsíční fakturací. U těch se osvobození plateb od daně promítne hned.

Ve druhé popsané situaci jde o to, že když od nás dostanete fakturu s uvedením data zdanitelného plnění v období 1. 11 až 31. 12. 2021, nebudeme DPH odvádět ani z případného nedoplatku.

Podívejte se na náš modelový příklad.

Modelový příklad

Z našeho modelového příkladu snadno zjistíte, jak se prominutí DPH projeví na vašem vyúčtování.

Ukázat příklad

Co vás často zajímá

Pokud má Vaše faktura datum uskutečnění zdanitelného plnění (DUZPDatum uskutečnění zdanitelného plnění. DUZP se řídí zákonem o dani z přidané hodnoty (Zákon č. 235/2004 Sb. v platném znění). Jedná se o den, kdy je plátce DPH uskutečňující zdanitelné plnění povinen přiznat DPH na výstupu, a naopak kdy je plátce, který plnění přijímá, oprávněn uskutečnit odpočet daně. Je to den dodání nebo den přijetí platby podle toho, který nastane dříve.) od 1. 11. do 31. 12. 2021 a vyšel Vám přeplatek, který je vyšší než zálohy zaplacené v tomto období, tak se do faktury prominutí DPH bohužel nepromítne.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké doopravdy budou ceny energií v roce 2024?

Ceny energií se skládají ze dvou částí. Jednu reguluje stát, druhou určují dodavatelé energií podle toho, jak se vyvíjejí velkoobchodní ceny elektřiny a plynu na burze.
Víc najdete tady

Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte

Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
Víc najdete tady

Jak se převádí kWh na MWh

Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady