Prominutí DPH za energie

  1. V říjnu 2021 vydalo ministerstvo financí opatření k prominutí DPH z dodávky elektřiny a plynu. 
  2. Prominutí se vztahuje na období od 1. 11. do 31. 12. 2021. 
  3. Osvobození plateb za energie od DPH neovlivní výši měsíčních záloh za elektřinu a plyn. Odběratelé ho pocítí až na konečném vyúčtování.  

Koho se prominutí daně týká a jak se projeví

Prominutí DPH z dodávky energií se týká všech zákazníků bez rozdílu. Vztahuje se na domácnosti i podnikatele v případě, že u nich v období 1. 11. do 31. 12. 2021 dochází k povinnosti přiznat nebo zaplatit daň z přidané hodnoty. To u dodávek energií nastává ve dvou případech:


  1. V období prominutí DPH nám vznikla povinnost tuto daň přiznat ze zaplacené zálohy.
  2.  Datum uskutečnění zdanitelného plnění faktury spadá do období, kdy se DPH promíjí.

První z popsaných situací pro vás znamená to, že zálohy, které nám zaplatíte v listopadu a prosinci, vám započítáme v plné výši, protože z nich nebudeme odvádět DPH. Tím se na konečné faktuře sníží celková částka určená ke zdanění a platbě. Prominutí DPH se tedy každopádně projeví až na vašem vyúčtování. Výjimkou jsou zákazníci s měsíční fakturací. U těch se osvobození plateb od daně promítne hned.

Ve druhé popsané situaci jde o to, že když od nás dostanete fakturu s uvedením data zdanitelného plnění v období 1. 11 až 31. 12. 2021, nebudeme DPH odvádět ani z případného nedoplatku.

Podívejte se na náš modelový příklad.

Modelový příklad

Z našeho modelového příkladu snadno zjistíte, jak se prominutí DPH projeví na vašem vyúčtování.

Co vás často zajímá

Pokud má Vaše faktura datum uskutečnění zdanitelného plnění (DUZPDatum uskutečnění zdanitelného plnění. DUZP se řídí zákonem o dani z přidané hodnoty (Zákon č. 235/2004 Sb. v platném znění). Jedná se o den, kdy je plátce DPH uskutečňující zdanitelné plnění povinen přiznat DPH na výstupu, a naopak kdy je plátce, který plnění přijímá, oprávněn uskutečnit odpočet daně. Je to den dodání nebo den přijetí platby podle toho, který nastane dříve.) od 1. 11. do 31. 12. 2021 a vyšel Vám přeplatek, který je vyšší než zálohy zaplacené v tomto období, tak se do faktury prominutí DPH bohužel nepromítne.

Mohlo by vás také zajímat:

Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte
Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady