Co je to hybridní solární elektrárna

  1. Hybridní fotovoltaická elektrárna slouží k vykrývaní vlastní spotřeby elektřiny v domácnosti s ukládáním přebytků do fyzické baterie. 
  2. Po nabití fyzických baterií může domácnost přebytečnou energii prodávat nebo ji uložit v naší virtuální baterii.
  3. Dům si bere elektřinu ze sítě jen v případě, kdy jí není z hybridní fotovoltaické  elektrárny dostatek.

Proč je to důležité

Hybridní fotovoltaická elektrárna slouží primárně k výrobě elektřiny pro vlastní potřebu  domácnosti. Její součástí je baterie, do níž se ukládá elektřina pro spotřebu v době, kdy nesvítí slunce. V ideálním případě je hybridní fotovoltaická elektrárna připojena také do elektrické distribuční sítě, kam může domácnost dodávat přebytky vyrobené elektřiny.

Správně navržená domácí fotovoltaika pokryje velkou část roční spotřeby elektřiny v jarních a letních měsících. Ze sítě pak domácnost elektřinu odebírá především na podzim a v zimě, kdy je slunečního svitu méně.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K tomu od nás zdarma dostanete servisní prohlídku po 2 a po 4 letech od instalace. 

Co je dobré vědět

  • Hybridní fotovoltaická elektrárna může v ideální případě pokrýt okolo 75 % roční spotřeby elektřiny. 
  • Pokud máme dostatek slunečního svitu, fotovoltaika dokáže v průběhu dne vykrýt velkou většinu spotřeby domácnosti. Přebytečná energie se ukládá do fyzické baterie, ze které vykrýváme spotřebu večer, případně i část následujícího dne. Fyzická baterie má však jen omezenou kapacitu. Ve chvíli, kdy ji nabijeme, odchází další přebytky elektřiny do distribuční sítě. Tyto přebytky můžete buď prodávat nebo využít naši službu virtuální baterie, z níž můžete elektřinu čerpat v době, kdy slunce nesvítí a vaše fyzická baterie je vybitá. 
  •  Na podzim a zimě ale domácnost obvykle využívá energii ze sítě, protože solární elektrárna jí vyrobí méně, než je potřeba. Pokud využíváte naši virtuální baterii, velkou část z této spotřeby vykryjete právě z ní. Ušetříte tak i v měsících, kdy slunce tolik nesvítí.
  • Zní to složitě, ale v praxi vše funguje automaticky. O toky energie v domě se totiž stará klíčová součást elektrárny - hybridní střídač.

Když svítí slunce, elektrárna elektřinu vyrobí a nabije akumulátory. Pokud jsou akumulátory vybité, protože už nemají dostatek energie z fotovoltaiky, hybridní střídač přepne na odběr elektřiny z distribuční sítě. Akumulátory by měly být schopné „uskladnit“ alespoň 2 kWh solární elektřiny

Co můžete udělat hned

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké využití má sluneční energie v domácnosti
Slunce vám doma může ohřívat vodu, vyrábět elektřinu, nebo třeba temperovat dům.
Víc najdete tady
Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl
Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.
Víc najdete tady
Jak fungují fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika využívá k výrobě elektřiny sluneční záření.
Víc najdete tady