Jak ušetřit za energie v domácnosti

  1. S úsporami energie může pomoci modernizace elektrických spotřebičů.
  2. Nejvíce se vyplatí investovat do moderní a úsporné lednice.
  3. Pomůže také důsledné nahrazení všech starých žárovek moderním LED osvětlením.

Proč je to důležité

Ušetřit na energiích můžete rychle a efektivně. Zaměřte se na modernizaci vaší domácnosti. Například investice do novějších spotřebičů se vám vrátí na ušetřené elektřině a to stejné platí o osvětlení. Podívejte se na kapacitu jističe, hlavně ve starších rodinných domech se může stát, že ji máte možná zbytečně vysokou, a za jistič tak přeplácíte.

Co je dobré vědět

  • Z domácích spotřebičů spolkne nejvíc energie televize, lednička a pračka. Proto je tak důležité nemít v domácnosti spotřebiče, které jsou například deset nebo více let staré. Nové spotřebiče energetických tříd A a B vám mohou ušetřit i tisíce korun ročně.
  • Vypojte ze zásuvky spotřebiče, které nepoužíváte. Hlavně jde o televizi, počítač na nabíječce nebo Wi-Fi router. Pokud je necháte zapojené, zůstávají v stand-by režimu a dále odebírají energii. Vypojování ze zásuvky používejte hlavně, pokud jedete na několik dní pryč. Vysoká spotřeba elektřiny ve stand-by režimu se ale týká hlavně starších spotřebičů.
  • Vyměňte zdroje osvětlení. LED žárovky jsou dražší, ale mají dlouhodobou životnost a spotřebují až 7x méně elektřiny než běžné žárovky. Například 60W žárovka spotřebuje 90 kWh ročně, 13 kWh LED žárovka jen 13 kWh. To znamená 400 Kč roční úspory.

Informaci o energetické třídě najdete na energetickém štítku spotřebiče. Tou nejvyšší a nejúspornější je třída A. Nejnižší je třída G. Energetický štítek vám však poskytne informace také o spotřebě elektřiny při běžném provozu spotřebiče –⁠ například kolik kilowatthodin spotřebují lednice nebo pračka za rok používání.   

Co můžete udělat hned

  • Vypínejte co nejvíce spotřebičů ze zásuvky.
  • Investujte do nových spotřebičů a žárovek.
  • Pokud splníte podmínky, zažádejte si o dvoutarifní sazbu.
  • Konzultujte s odborníkem výměnu hlavního jističe.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady