Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti

 1. Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
 2. V takové domácnosti najdeme úsporné spotřebiče a žárovky, kvalitně zateplená okna i stěny domu.
 3. Součástí úsporného hospodaření s energiemi je i využívání výhodných tarifů, které lze vyjednat s dodavatelem.

Proč je to důležité

Cesta k energeticky úsporné domácnosti spočívá nejen ve volbě spotřebičů s nízkou energetickou náročností, ale také v energeticky šetrném provozu a drobných úpravách životního stylu. Hlavně v kuchyni a v koupelně je možné efektivně ušetřit spoustu energie, a tím i peněz. 

Na co si dát pozor při výběru spotřebičů

 • Klíčovým prvkem při výběru domácích spotřebičů jsou energetické štítky A–G. 
 • Obecně platí, že pro ušetření v domácnosti je dobré nakupovat spotřebiče minimálně v energetické třídě C, u větších spotřebičů, jako je třeba lednice nebo pračka, se doporučuje B.
 • Pořizovací cena velmi úsporných elektrospotřebičů je sice o něco vyšší, ale při jejich užívání se vám postupně vrátí. Platí to zejména pro lednice a mrazáky. Ty se totiž většinou na spotřebě elektřiny v domácnosti podílejí nejvíce. 

Jaké zvolit osvětlení 

 • Co se týče osvětlení v domácnosti, nešlápnete vedle, když si pořídíte LED světla.
 • Vybírat můžete z několika variant: žárovky, pásky nebo bodové reflektory.
 • Oproti klasickým žárovkám jsou LED žárovky úspornější a také déle vydrží

Základ je neplýtvat vodou

 • Pro ty, kteří se chtějí chovat šetrně k peněžence i přírodě, platí několik jednoduchých zásad, jak v domácnosti neplýtvat vodou. 
 • Kromě instalace šetřičů vody můžete také dodržovat několik jednoduchých kroků, například při mytí nádobí nenechávejte vodu puštěnou jen tak
 • Další jednoduchý tip, který můžete doma aplikovat, je zapínat pračku či myčku jedině, když je zcela naplněná

Další cesty k energeticky úsporné domácnosti 

 • Se snížením energetické náročnosti vytápění domácnosti pomůže také výměna starého plynového kotle za moderní kondenzační variantu, která může být až o čtvrtinu úspornější.
 • Vyberte si u svého dodavatele energií výhodný tarif podle potřeb vaší domácnosti a způsobu využívání energie. Pokud máte dvoutarifní sazbu, snažte se spotřebu (typicky praní či žehlení) plánovat co nejvíce na dobu platnosti nízkého tarifu.
 • Máte-li starší dům, můžete si zažádat o státní příspěvek z dotačního fondu Nová zelená úsporám. Díky tomu můžete vyměnit okna či dveře, zateplit fasádu či jiná místa, kterými uniká teplo. 

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte
Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady