Snižte spotřebu teplé vody

  1. Snížením spotřeby teplé vody ušetříte energie.
  2. Rychlá a co nejchladnější sprcha je úspornější než plná vana a prospěje vašemu zdraví.
  3. Vodu šetří také správné používání myčky. 

Proč je to důležité

Spotřeba teplé vody může významně ovlivňovat váš domácí rozpočet. Čím méně jí budete ohřívat, tím více peněz vám zůstane v peněžence. Přitom může jít jen o malou změnu návyků. Dáme vám několik tipů, jak na to.

Co je dobré vědět

Nejvíce peněz ušetříte krátkým sprchováním. I za pouhé 3 minuty spotřebujete 30 litrů vody. Každý litr se přitom počítá, protože pro ohřev 120 litrů vody na 55 °C je potřeba vynaložit 6,5 kWh energie, což je přibližně 40 Kč. Sprchujete se 10 minut? Pak si ročně připočtěte i 5 000 Kč v nákladech a zbytečných 14 000 litrů ohřívané vody navíc.Přesně spočítat úsporu a ekonomickou návratnost tepelné techniky je poměrně obtížné. Záleží totiž vždy na konkrétním případě, hlavně na místních podmínkách, technických parametrech zařízení atd. Naše výpočty proto vždy berte s rezervou – slouží opravdu jen pro základní orientaci. Zamyslet se nad něčím tak běžným, jako je sprchování, opravdu dává smysl.

Dalším základem pro úsporné užívání vody je vypínání kohoutku ve chvíli, kdy si čistíte zuby nebo vtíráte šampon do vlasů. A naučte to i své děti. Úsporné může být také praní mytí nádobí. Ať už spuštěním EKO programu, nebo dostatečným naplňováním spotřebiče.

Co můžete udělat hned

  • Myčku vždycky úplně naplňte a myjte na ekologický program.
  • Sprchujte se 3 minuty a nejlépe vlažnou nebo studenou vodou. 
  • Vypínejte kohoutek, když vodu zrovna nevyužíváte. 
  • Perte ze ¾ naplněnou pračku na ekologický program.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Jak šetřit vodu v koupelně
Šetřit vodou v koupelně můžete hned několika způsoby. Instalujte šetřiče, které proud vody ze sprchy nebo baterie provzdušňují. Za stejnou dobu jí tak proteče méně.
Víc najdete tady
Jak šetřit vodou v kuchyni
Pokud je to jen trochu možné, pořiďte si myčku. Úspora díky ní je obrovská.  
Víc najdete tady
Jak levně ohřívat vodu
Nejlevněji vám vodu ohřeje slunce. Pro levný ohřev vody můžete využít i kamna na tuhá paliva s výměníkem tepla.
Víc najdete tady