Kolik stojí malá vodní elektrárna

 1. Potoky a říčky mohou sloužit i k výrobě ekologické energie.
 2. Malá vodní elektrárna může domácnostem snižovat účty za energie, vyrobenou elektřinu je také možné prodávat.
 3. Prakticky musíme zohlednit intenzitu vodního toku, zvláště když malá vodní elektrárna v profesionálním provedení stojí řádově statisíce až miliony korun.

Proč je to důležité

Na trhu najdeme různé modely, ale princip zůstává v podstatě stejný. Malá vodní elektrárna přeměňuje energii proudícího potoku nebo říčky na elektřinu prostřednictvím turbíny, která pohání generátor elektřiny. Jde o obnovitelný zdroj energie.

Množství vyrobené energie závisí na spádu a průtoku vody. Cena vodní elektrárny se pak odvíjí od její velikosti – za skutečně malou domácí elektrárnu zaplatíte cca 100 000 Kč a víc, ceny běžných menších vodních elektráren se pohybují v milionech.

Co je dobré vědět

 • Malá vodní elektrárna má zřejmé výhody: Je to obnovitelný zdroj energie, prakticky nevytváří odpad a šetří životní prostředí.
 • Malá vodní elektrárna znamená také jistá rizika: Závisí na stabilním průtoku vody a málokde už u nás najdeme vhodnou lokalitu pro její výstavbu.
 • Základní typy rozdělujeme podle instalovaného výkonu, dosahovaného v ideálních podmínkách:
  • průmyslové od 1 MW,
  • mini-elektrárny do 1 MW,
  • domácí do 35 kW.
 • Začněme studiem říčky nebo potoka, přesněji celoročního spádu a průtoku. Pro představu: Například říčka klesající o 3 ‰ (3 metry výšky na 1 kilometr délky), kterou protéká kubík vody za sekundu, poskytuje energii přibližně pro výkon 25 kW. Nemá smysl, aby malá vodní elektrárna svými možnostmi přesahovala realitu říčního toku.
 • I malá vodní elektrárna je už projektem, který potřebuje příslušná povolení úřadů. V ekonomické kalkulaci nákladů na pořízení a provoz technologie je samozřejmě nutné počítat hlavně s elektřinou, kterou vám malá vodní elektrárna vyrobí a spotřebujete ji na místě. 

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

I fotovoltaika potřebuje pravidelný servis
Pravidelnými prohlídkami a servisem fotovoltaiky předejdete možným poruchám a výpadkům výroby elektřiny.
Víc najdete tady
Co jsou to bezpřetokové solární elektrárny
Bezpřetoková solární elektrárna nemůže dodávat přebytky do distribuční sítě.
Víc najdete tady
Jaké jsou dotace na fotovoltaiku
Dotace na solární zařízení do rodinného domu můžete čerpat v programu Nová zelená úsporám. S tou vám v E.ONu rádi pomůžeme.  
Víc najdete tady