Jak může ekologie šetřit peníze? 26

Životní prostředí Rodinný rozpočet Voda Teplo Elektřina

  •  Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.
  •  Ekologie tedy pomáhá lidem šetřit peníze. 

 

RADA

Všichni tušíme, co je dobré, ale někdy chybí vůle k uskutečnění vlastních plánů. Vymyslete a sepište svoje vlastní desatero domácí ekologie, tak aby vyhovovalo vašim zkušenostem a životní filosofii. Předsevzetí zaznamenané „černé na bílém“ bývá motivující. 

Ekologie začíná tříděním odpadu a recyklací

Průměrný obyvatel České republiky vyprodukuje ročně 150 až 200 kilogramů odpadků. Občas prostě něco vyhodit musíme, naštěstí ekologie má svoje místo ve většině domácností. Přes 70 % obyvatel České republiky třídí odpady do barevných veřejných kontejnerů a soudě podle celoevropského srovnání, jsme vzorným příkladem separace některých plastů - hlavně PET lahví.

Z recyklace neboli opětovného využití odpadů těží celá společnost. Tříděním skla, papíru, nápojových kartonů a dalších zbytků ušetří Česká republika množství energie, které přibližně odpovídá spotřebě 260 000 domácností . Ekonomický přínos ekologie je tím pádem obrovský. Každoroční úspory za energie dosahují díky separaci odpadů řádově miliardových částek.

Ekologické domy skoro nepotřebují vytápění

Chraňme přírodní zdroje rozumnou spotřebou energií a ulehčíme svému domácímu rozpočtu. Mezi vrcholy vodohospodářské ekologie patří systémy na dešťovou vodu , které seříznou účet za vodné až na polovinu. Dalším řešením jsou spořiče (perlátory), jež zachovávají intenzitu mytí a koupání, ale snižují spotřebu životadárné tekutiny až o 3/4. Ovšem nejcitelnější průsečík ekologie a finančních úspor najdeme při vytápění.

Kondenzační kotel dokonale využívá teplo, vznikající spalováním plynu. Při vysoké spotřebě vrátí svoji pořizovací cenu do 7 let, jakožto další díl ve skládačce domácí ekologie. Komplexnějším řešením jsou takzvané pasivní domy , které spojují pokročilé konstrukční prvky, zateplení, systém automatického větrání a rekuperace tepla, při které využívají veškerou uvolněnou tepelnou energii z vaření, spotřebičů i obyvatel. Ekologie v podání moderních architektů a stavařů snižuje účet za vytápění o více než 90 %, ve velkém rodinném domě běžně na 4 000 Kč ročně.

Ekologické žárovky spotřebují 4krát méně peněz

Osvětlovací technologie procházejí fascinujícím vývojem. Tradiční wolframovou žárovku vystřídaly nejdříve halogenové, potom takzvané úsporné (kompaktní) zářivky a nyní nejvyspělejší LED žárovky . V následující tabulce srovnáváme různé typy osvětlení a zjišťujeme, že LED žárovka spotřebuje zhruba 7krát méně energie a 4krát méně peněz než její wolframová předchůdkyně, při stejném světelném toku.

Typ osvětlení Nákupní cena Životnost Spotřeba/hod. Cena/rok provozu
Tradiční 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. úsporná 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED žárovka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

Tradiční žárovka je nyní prodávaná například pod názvem „tepelná koule“. Jako „úsporná“ neboli „úsporka“ bývá označovaná takzvaná kompaktní zářivka.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.