E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak může ekologie šetřit peníze?

Životní prostředí Rodinný rozpočet Voda Teplo Elektřina

  •  Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.
  •  Ekologie tedy pomáhá lidem šetřit peníze. 

 

RADA

Všichni tušíme, co je dobré, ale někdy chybí vůle k uskutečnění vlastních plánů. Vymyslete a sepište svoje vlastní desatero domácí ekologie, tak aby vyhovovalo vašim zkušenostem a životní filosofii. Předsevzetí zaznamenané „černé na bílém“ bývá motivující. 

Ekologie začíná tříděním odpadu a recyklací

Průměrný obyvatel České republiky vyprodukuje ročně 150 až 200 kilogramů odpadků. Občas prostě něco vyhodit musíme, naštěstí ekologie má svoje místo ve většině domácností. Přes 70 % obyvatel České republiky třídí odpady do barevných veřejných kontejnerů a soudě podle celoevropského srovnání, jsme vzorným příkladem separace některých plastů - hlavně PET lahví.

Z recyklace neboli opětovného využití odpadů těží celá společnost. Tříděním skla, papíru, nápojových kartonů a dalších zbytků ušetří Česká republika množství energie, které přibližně odpovídá spotřebě 260 000 domácností . Ekonomický přínos ekologie je tím pádem obrovský. Každoroční úspory za energie dosahují díky separaci odpadů řádově miliardových částek.

Ekologické domy skoro nepotřebují vytápění

Chraňme přírodní zdroje rozumnou spotřebou energií a ulehčíme svému domácímu rozpočtu. Mezi vrcholy vodohospodářské ekologie patří systémy na dešťovou vodu , které seříznou účet za vodné až na polovinu. Dalším řešením jsou spořiče (perlátory), jež zachovávají intenzitu mytí a koupání, ale snižují spotřebu životadárné tekutiny až o 3/4. Ovšem nejcitelnější průsečík ekologie a finančních úspor najdeme při vytápění.

Kondenzační kotel dokonale využívá teplo, vznikající spalováním plynu. Při vysoké spotřebě vrátí svoji pořizovací cenu do 7 let, jakožto další díl ve skládačce domácí ekologie. Komplexnějším řešením jsou takzvané pasivní domy , které spojují pokročilé konstrukční prvky, zateplení, systém automatického větrání a rekuperace tepla, při které využívají veškerou uvolněnou tepelnou energii z vaření, spotřebičů i obyvatel. Ekologie v podání moderních architektů a stavařů snižuje účet za vytápění o více než 90 %, ve velkém rodinném domě běžně na 4 000 Kč ročně.

Ekologické žárovky spotřebují 4krát méně peněz

Osvětlovací technologie procházejí fascinujícím vývojem. Tradiční wolframovou žárovku vystřídaly nejdříve halogenové, potom takzvané úsporné (kompaktní) zářivky a nyní nejvyspělejší LED žárovky . V následující tabulce srovnáváme různé typy osvětlení a zjišťujeme, že LED žárovka spotřebuje zhruba 7krát méně energie a 4krát méně peněz než její wolframová předchůdkyně, při stejném světelném toku.

Typ osvětlení Nákupní cena Životnost Spotřeba/hod. Cena/rok provozu
Tradiční 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. úsporná 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED žárovka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

Tradiční žárovka je nyní prodávaná například pod názvem „tepelná koule“. Jako „úsporná“ neboli „úsporka“ bývá označovaná takzvaná kompaktní zářivka.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.