E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí a co obnáší domácí plnička CNG?

Pro podnikatele Automobil Emise Plyn Životní prostředí Investice
  • Automobil může čerpat svoje palivo i doma v garáži.
  • Stačí motor na stlačený zemní plyn a plnící zařízení pro pomalé plnění (mezinárodně známé jako VRA -Vehicle Refuelling Appliance, česky nazývané domácí plnička CNG).
  • Pro většinu řidičů jsou výhodnější veřejné plnicí stanice CNG, kterých rychle přibývá.  

Pokud chcete především ušetřit, při porovnávání alternativ a kalkulaci případných nákladů zohledněte najezděnou vzdálenost. Domácí plnička CNG vyjde finančně nejlépe při častých a dlouhých cestách, eventuálně pro početnější firemní „flotilu“ automobilů. Zkuste si porovnat ceny různých druhů paliv (nafta, benzín, CNG) v naší kalkulačce.

Domácí plnička CNG se vyplatí, pokud hodně jezdíte

Automobil můžete samostatně tankovat prakticky všude, kde máte zavedený zemní plyn a elektřinu. Domácí plnička CNG přivedený zemní plyn stlačí a umožňuje jeho tankování do automobilu. Celé zařízení může nainstalovat pouze odborná servisní firma, ovšem tento proces bývá poměrně rychlý a snadný.

Domácí plnička CNG stojí kolem 150 000 Kč, ale často více a k ceně musíte připočíst také pravidelný servis a revize. Pořizovací investici dostanete zpátky, teprve až najezdíte velkou vzdálenost. Když počítáme s úsporou 0,3 Kč/km, vložené peníze ušetříte za 500 000 kilometrů. „Domácí plnička CNG“ se tedy může vyplatit například firmě, která vytíží několik vozů nebo vysokozdvižných vozíků na stlačený zemní plyn.

Pro běžné majitele osobního vozu je ale mnohem výhodnější tankování CNG ve stále rostoucí síti čerpacích stanic. Je také dobré mít na paměti, že s domácí plničkou svůj osobní automobil natankujete zhruba za 3 hodiny. Naopak  tankování na veřejné plnicí stanici se co do rychlosti velmi podobá tankování benzinu.

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.