Za jak dlouho vrátí svoji cenu solární panely na střechu? 1

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet

  •  Velké sluneční elektrárny bývají prostorově náročné, někdy na úkor zemědělské půdy.
  •  Prostor šetří solární panely, které se umisťují na střechu.
  •  Vlastní elektřinu ze slunce mohou vyrábět obyvatelé rodinného domu, škola, obecní úřad nebo firma na svojí provozovně.
  •  Solární panely na střechu vrátí svoji cenu tím dříve, čím jsou levnější, účinnější a lépe umístěné.
  •  Záleží také na typu technologie, zpracování celého projektu a samotné instalaci. 

Na budovu můžeme namontovat buďto solární systém určený pro ohřev vody (solární kolektory), nebo fotovoltaické panely , které slouží k výrobě elektřiny. Prozkoumejme oba typy zvláště.

Solární panely na střechu pro ohřev vody

Odečtěme noci, zamračené dny a zimní období. Mnoho sluníčka nezbude, ale nevadí. Solární panely na střechu, určené pro ohřev vody, v našich podnebných podmínkách vyrobí zhruba 350 až 500 kWh energie na metru čtverečním. Za ideálních podmínek vystačí na mytí, sprchování nebo koupání jednomu člověku. Totéž samozřejmě zvládne elektrický bojler, ovšem za cenu kolem 1 000 korun. Metr čtvereční solárního kolektoru stojí mezi 6 000 a 20 000 korunami. Snadno dopočítáme, že svoji pořizovací cenu vrátí za 6 až 20 let. Výrobci slibují delší životnost.

TIP

Ušetřete díky energii ze slunce. Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 105 000 Kč.

Fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny

Dříve postavené sluneční elektrárny podporuje stát formou výhodných výkupních cen, nebo zelených bonusů. Nově instalované solární panely na střechu takovou výsadu nemají, protože i v tržních podmínkách bývají dlouhodobě výdělečné. Uveďme náhodně vybraný příklad.

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 7 000 korun. Takže potřebujete vyrobit 1 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá 10 let. Prodejci slibují, že solární panely na střechu vydrží přes 20 let.
TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.