E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Za jak dlouho vrátí svoji cenu solární panely na střechu?

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet
  •  Velké sluneční elektrárny bývají prostorově náročné, někdy na úkor zemědělské půdy.  Prostor šetří solární panely, které se umisťují na střechu.
  •  Vlastní elektřinu ze slunce mohou vyrábět obyvatelé rodinného domu, škola, obecní úřad nebo firma na svojí provozovně.
  •  Solární panely na střechu vrátí svoji cenu tím dříve, čím jsou levnější, účinnější a lépe umístěné.
  •  Záleží také na typu technologie, zpracování celého projektu a samotné instalaci. 

Na budovu můžeme namontovat buďto solární systém určený pro ohřev vody (solární kolektory), nebo fotovoltaické panely , které slouží k výrobě elektřiny. Podívejme se na obě technologie podrobněji. 

Solární panely na střechu pro ohřev vody

Takzvané termické solární panely na střechu určené pro ohřev vody v našich podnebných podmínkách vyrobí zhruba 350 až 500 kWh energie na metru čtverečním. Za ideálních podmínek vystačí na mytí, sprchování nebo koupání jednomu člověku. Totéž samozřejmě zvládne elektrický bojler, ovšem za cenu kolem 1 000 korun. Metr čtvereční solárního kolektoru stojí mezi 6 000 a 20 000 korunami. Snadno dopočítáme, že svoji pořizovací cenu vrátí za 6 až 20 let. Výrobci slibují delší životnost.

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny

V současné době na střechách rodinných domů už  převažují fotovoltaické panely. Ty vyrábí elektřinu, která pak může třeba ohřívat vodu v bojleru.  Dříve postavené sluneční elektrárny podporuje stát formou výhodných výkupních cen, nebo zelených bonusů. Nově instalované solární panely na střechu takovou výsadu nemají, protože i v tržních podmínkách bývají dlouhodobě výdělečné. Uveďme náhodně vybraný příklad.

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 2500 korun (bez instalace a dalších nákladů). Takže potřebujete vyrobit 500 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá  necelé čtyři  roky. Prodejci slibují, že solární panely na střechu vydrží přes 20 let. Připomínáme také, že jde jen o cenu samostatného fotovoltaického panelu bez dalších nákladů na instalaci, ostatní komponenty solární elektrárny, revize atd.   

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.