E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak dlouhá je návratnost solárních panelů?

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet
  •  Velké sluneční elektrárny bývají prostorově náročné, někdy na úkor zemědělské půdy.  Prostor šetří solární panely, které se umisťují na střechu.
  •  Vlastní elektřinu ze slunce mohou vyrábět obyvatelé rodinného domu, škola, obecní úřad nebo firma na svojí provozovně.
  • Investice do samotného solárního panelu se vám vrátí poměrně rychle. Návratnost celé solární elektrány se všemi dalšími komponenty je ale delší. 

Na budovu můžeme namontovat buďto solární systém určený pro ohřev vody (solární kolektory), nebo fotovoltaické panely , které slouží k výrobě elektřiny. Podívejme se na obě technologie podrobněji. 

Solární panely na střechu pro ohřev vody

Takzvané termické solární panely na střechu určené pro ohřev vody v našich podnebných podmínkách vyrobí zhruba 350 až 500 kWh energie na metru čtverečním. Za ideálních podmínek vystačí na mytí, sprchování nebo koupání jednomu člověku. Totéž samozřejmě zvládne elektrický bojler, ovšem za cenu kolem 1 000 korun. Metr čtvereční solárního kolektoru stojí mezi 6 000 a 20 000 korunami. Snadno dopočítáme, že svoji pořizovací cenu vrátí za 6 až 20 let. Výrobci slibují delší životnost.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny

V současné době na střechách rodinných domů už  převažují fotovoltaické panely. Ty vyrábí elektřinu, která pak může třeba ohřívat vodu v bojleru.  Dříve postavené sluneční elektrárny podporuje stát formou výhodných výkupních cen, nebo zelených bonusů. Nově instalované solární panely na střechu takovou výsadu nemají, protože i v tržních podmínkách bývají dlouhodobě výdělečné. Uveďme náhodně vybraný příklad.

  • Za kilowatthodinu elektřiny z centrální distribuční sítě v nejčastější sazbě D02d zaplatíte bezmála 5 korun.
  • Za metr čtvereční fotovoltaických panelů dáte asi 2000 korun (bez instalace a dalších nákladů). Takže potřebujete vyrobit 400 kWh, abyste se dostali aspoň na běžnou cenu 5 Kč/kWh.
  • Když uvážíme, že na čtverečním metru vyrobíte zhruba 140 kWh ročně, návratnost potrvá  něco málo přes tři roky. Prodejci slibují, že solární panely na střechu vydrží přes 20 let. Připomínáme také, že jde jen o cenu samostatného fotovoltaického panelu bez dalších nákladů na instalaci, ostatní komponenty solární elektrárny, revize atd. Ekonomická návratnost celé domácí solární elektrárny proto bude delší.  

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.