E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je topný faktor tepelného čerpadla?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Rodinný rozpočet

  • Topný faktor tepelného čerpadla prozrazuje, kolikrát více energie můžeme získat oproti tomu, kolik energie jsme museli na pohon tepelného čerpadla vynaložit

  • Vyšší hodnota znamená efektivnější a hospodárnější vytápění.

Topný faktor tepelného čerpadla je vyjadřovaný číslicí (například 2, 3, 4 atd.) a někdy uváděný také zkratkou COP (z anglického Coefficient of Performance). Vypočítává poměr mezi získanou tepelnou energií a spotřebovanou elektrickou energií, který zásadně ovlivňuje ekonomiku provozu.

RADA

Výběr tepelného čerpadla podřiďte podmínkám ve svém okolí a potřebné teplotě topné vody. Nejvýhodnější je kombinace vysoké teploty zdroje tepla (například zemní vrt) a nízké teploty topného média (například podlahové vytápění). Zvažte dostupné nízkoteplotní zdroje. Nejrozšířenějším typem jsou tepelná čerpadla využívající okolní vzduch, který nevyžaduje nákladný podzemní vrt. Ovšem hlubinnou cestou obyčejně dosáhneme vyšší účinnosti, ať už odebíráme energii podzemní vodě, anebo ještě lépe zemi

Tepelné čerpadlo při svém provozu využívá nízkoteplotní zdroje ve svém okolí (vodu, vzduch, zemi), ale pro svůj provoz potřebuje i elektrickou energii, která ho pohání. Platí, že čím vyšší je teplotní hladina tepelného zdroje, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje. Důležité je podotknout, že při provozu tepelného čerpadla má domácnost nárok na dvoutarifní sazbu D56d, kdy po dobu 22 hodin odebírá levnější elektřinu (dříve noční proud).

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice

Porovnejme topný faktor tepelného čerpadla 2 a 4

Propočítejme příklad, ve kterém vedle sebe postavíme tepelná čerpadla s rozdílnými topnými faktory. Majitel rodinného domu se spotřebou 10 000 kWh na vytápění koupil tepelné čerpadlo s topným faktorem 2. Při svém provozu zařízení spotřebuje 5 000 kWh elektřiny, což při současných cenách znamená náklady ve výši 15 000 Kč. Pokud by instaloval tepelné čerpadlo s topným faktorem 4, spotřeba energie klesne na 2 500 kWh (asi 7 500 Kč). Nutno ovšem dodat, že výsledný účet za elektřinu závisí také na řadě dalších vlivů – například venkovních teplotách během topné sezóny, zvoleném ceníku nebo velikosti hlavního jističe.

Topný faktor Vyrobené teplo Spotřeba elektřiny Náklady
2 10 000 kWh 5 000 kWh 15 000 Kč
4 10 000 kWh 2 500 kWh 7 500 Kč

Srovnání je orientační. Počítáno je s cenou elektřiny 3 Kč/kWh.

Platí proto, že čím vyšší topný faktor tepelné čerpadlo má, tím úspornější je jeho provoz. Na druhou stranu, i tepelné čerpadlo s nižším topným faktorem (např. 2) je úspornější než konvenční vytápění zemním plynem nebo elektřinou. Pokud by majitel rodinného domu se spotřebou 10 000 kWh vytápěl přímotopy, ročně by zaplatil kolem 27 250 Kč.

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.