Co je rekuperace? 31

Teplo Plyn Životní prostředí Moderní technologie Investice

 •  Rekuperace zajišťuje stále čerstvý vzduch v domácnosti bez zbytečných tepelných ztrát.
 •  Domy s rekuperačním systémem označujeme jako pasivní.

Termínem rekuperace označujeme proces výhodné přeměny či zachování energie, který vychází dobře ekologicky i ekonomicky.

Rekuperace v dopravních prostředcích

Energie je ve hmotě, ale též v pohybu. Autobus brzděním zahřívá svoje pneumatiky, protože mění pohybovou energii na teplo. Rekuperace v dopravě znamená, že z pohybové (kinetické) energie vyrábíme elektřinu , která může napájet osvětlení, pohánět větrání nebo topení. Takhle šetří peníze a přírodu řada tuzemských provozovatelů veřejné dopravy.

Rekuperace tepla při větrání

Ve vzduchu je také energie, například díky živým organismům. Stačí dýchnout do vlastních dlaní, a cítíme, kolik tepla vypouštíme ze svých útrob. Domácí rekuperační jednotka neustále přivádí zvenčí čerstvý vzduch, ale přitom využívá energii vydýchaných plynů, kterou ponechává vevnitř. Při takovémto automatizovaném větrání ztrácíme jenom menšinu drahocenného tepla, takže ušetříme za elektřinu, plyn nebo jiné palivo.

TIP

Důkladné stavební úpravy vyžadují individuální projekt na míru, protože záleží na mnoha místních podmínkách. Víte co? Využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně, rádi vás uvidíme! Chceme, abyste bydleli levněji a přitom komfortně, zkrátka podle svých představ.

Potřeba energeticky úsporného a přitom dostatečného větrání inspiruje vynálezce. Můžeme zvolit takzvané pasivní nebo aktivní řešení, dále existují centrální i decentrální jednotky. Srovnejme základní možnosti.

Pasivní a aktivní rekuperace

 • Pasivní rekuperace vede proudy vydýchaného a čistého vzduchu tak, aby kolem sebe prošly výměníkem. Než „odpadní“ plyny odejdou, předají část svojí tepelné energie čerstvé dodávce. Takový systém bývá poměrně levný.
 • Aktivní systém pracuje chytřeji. „Odpadní“ plyny procházejí studeným výparníkem tepelného čerpadla a než odejdou mimo dům, předají tady většinu svojí tepelné energie (včetně kondenzačního tepla vodní páry) chladivu. To je následně stlačeno kompresorem, načež zahřeje kondenzátor, na který zvenčí přichází čistý vzduch. Aktivní rekuperace bývá poměrně dražší a účinnější. V horkých letních dnech může fungovat obráceně, aby ochlazením čerstvého vzduchu nahradila tradiční klimatizaci.

Centrální a lokální rekuperace

 • Centrální rekuperace předává vydýchané teplo čerstvému vzduchu na jednom místě, kde se sbíhá potrubí vedoucí celým domem.
 • Decentrální řešení žádnou hlavní jednotku nemá. V obvodovém zdivu je instalováno několik samostatných výměníků. Když některá lokální rekuperace vzduchu přestane fungovat, stále ještě mohou pracovat a vnitřek objektu větrat další jednotky.
TIP

Rekuperace zvyšuje životní standard v nízkoenergetickém, nebo ještě lépe pasivním domě, který můžete pořídit levně. Kompletní hrubá dřevostavba stojí od 980 000 Kč včetně DPH a veškerých prací! Nějaký háček čekáte marně. Užitková plocha zabírá 93 m2 a stavba trvá 3 měsíce.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

 • 73
  Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

 • 63
  Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

 • 48
  Jak vybrat nejvhodnější tepelné čerpadlo?

  Podle okolního prostředí zvolte technologii, která využívá energii země, spodní vody, nebo ovzduší. Dobré...

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.