K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

28

Jak se pozná nejvhodnější LED žárovka?

Témata

 • Nejdůležitější údaj při výběru LED žárovky je v porovnání s klasickými či úspornými žárovkami světelný tok.
 • Světelný tok se uvádí v lumenech (lm), čím více lumenů, tím více světla.

TIP
Cena LED žárovky není vše

Při nákup LED žárovek nehleďte jenom na cenu, byť jde o důležitý ukazatel kvality. Někteří spotřebitelé jsou zklamaní, protože jejich LED žárovka září příliš intenzivním světlem studené barvy. Jiní spotřebitelé jsou naopak roztrpčení, protože jejich LED žárovka vydává tlumené světlo teplého odstínu. Přitom stačilo, aby nakupovali pozorněji a vybírali podle svých osobních představ.

Dobrá LED žárovka vyjadřuje váš vkus. Vybírejte trpělivě!

Půjdeme krok za krokem. LED žárovka má samozřejmě také objektivní parametry, popsatelné například penězi. Těmi začneme!

1.

LED žárovka má formální vlastnosti: patici, obchodní podmínky, cenu

Předně dejte pozor, ať světelný zdroj pasuje tam, kde jej chcete použít. LED žárovka musí mít správnou patici – například tradiční spirálu typu E27 nebo E14. Pro jistotu můžete porovnat starou a novou zářivku.

Myslete na případnou poruchu a čtěte smluvní podmínky. LED žárovka koupená třeba na anonymní internetové stránce, kde není uvedené jméno ani adresa prodejce, pravděpodobně nepůjde reklamovat.

Jak spočítat, kolik stojí konkrétní LED žárovka, včetně provozních nákladů? Předpokládanou životnost přístroje (v hodinách) vynásobte výkonem (ve W – wattech), opět násobte cenou elektřiny (asi 0,005 Kč/Wh) a přičtěte prodejní cenu včetně DPH.

2.

LED žárovka musí dostačovat svému účelu: odolnost

Chcete zářivku instalovat vevnitř, anebo venku, kde bude vystavena občasnému dešti? Pokud má LED žárovka obzvláště bytelný kryt, tuto cennou vlastnost výrobce obvykle uvádí. Případně lze dokoupit speciální „pláštěnku“ pro svítidla.

3.

Vaše LED žárovka odráží vaši estetiku: rozptyl, světelný tok, barva

A nyní konečně k vašim osobním preferencím! LED žárovka může vytvářet užší kužel světla, anebo rozjasňovat celou místnost. Rozptyl bývá vyjádřený úhlem.

Vaše LED žárovka bude svítit matně, anebo intenzivněji. Světelný tok vyjadřujeme počtem lumenů (lm).

Vaše LED žárovka může šířit světlo spíše teplejší, nebo chladnější barvy, což vyjadřujeme takzvanou barevnou teplotou (teplotou chromatičnosti). Pro srovnání, tradiční wolframová žárovka mívá kolem 700 lm a 2 700 K (kelvinů). Pro denní osvětlení většinou vyhovuje barevná teplota 4 000 K a vyšší. Pro večerní osvětlení bývá upřednostňována spíše barevná teplota pod 2 700 K, která má teplejší a tlumenější efekt.

RADA

Stále tápete? Požádejte personál v některé solidní kamenné prodejně, ať vám různé zářivky předvede prakticky. Fyzikální jednotky, obrázky a grafy na produktových obalech jsou užitečné, ale domácí LED žárovka spoluvytváří intimní osobní zkušenost. Šikovný obchodník vám rozptyl světa, jeho tok a barvu ukáže „na vlastní oči“.

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  63
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  62
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*