K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

61

Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

Témata

 • LED žárovky spotřebují 4 krát méně vašich peněz a 7 krát méně elektrické energie než běžné žárovky.
 • Při výběru kvalitního a finančně úsporného osvětlení stačí, když věnujete pozornost několika informacím a provedete jednoduchý výpočet.
 • Chytře vybrané a správně používané LED žárovky spotřebují 4krát méně vašich peněz a 7krát méně elektrické energie než jejich předchůdkyně.

Kvalitní a finančně úsporné osvětlení vyberete lehce. Stačí, když věnujete pozornost několika informacím a provedete jednoduchý výpočet. Chytře vybrané a správně používané LED žárovky spotřebují 4krát méně vašich peněz a 7krát méně elektrické energie než jejich předchůdkyně!

Halogenová i úsporná zářivka prohrávají

Spotřebitelské možnosti jsou široké, a proto srovnejme různé technologie. Tradiční žárovky stále seženete pod názvem „tepelné koule“, jsou vhodné například pro zahřívání slepic v drůbežích velkochovech. Na svícení máme lepší alternativy: halogenové, takzvané úsporné, a především LED žárovky. Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode, česky dioda vysílající světlo).

Typ žárovky Pořizovací cena Životnost Příkon Cena/rok provozu
Tradiční 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. úsporná 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED žárovka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

V tabulce srovnáváme nejžádanější modely. Oproti svojí tradiční předchůdkyni (tepelné kouli), má LED žárovka zhruba 7krát menší spotřebu energie a 4krát nižší výslednou cenu při stejném množství světla. Nejmodernější technologie vycházejí nejlépe, ačkoli počítáme raději s menší než uváděnou životností. Ale pozor! I geniální technologie může přijít draho, pokud je předražená nebo špatně používaná.

TIP

Začněte v našem internetovém obchodě, kde najdete různé halogenové, úsporné i LED žárovky. Některé mají příkon pouhé 3 W, jiné jsou uzpůsobené venkovnímu použití. Všechny kousky jsme podrobně popsali, abyste mohli porovnat celkové náklady i parametry samotného světla.

Poradíme, která LED žárovka je výhodnější!

Při výběru postupujme krok za krokem. Nákupní cenu zohledněme až jako poslední kritérium, protože nemá smysl kupovat sebelacinější model, pokud nevyhoví vašim potřebám.

 • ODOLNOST: Chcete LED žárovku instalovat vevnitř, anebo venku, kde bude vystavena občasnému dešti? Výrobci zvláště odolných modelů uvádějí, že jejich kryty jsou dostatečně bytelné. Případně lze dokoupit speciální „pláštěnku“ pro svítidla.
 • ROZPTYL: Někdy stačí jenom malý rozptyl světla, například v knihovně, nad rozevřeným svazkem. Anebo chcete větší úhel? Věnujte pozornost právě rozptylu LED žárovky, který bývá uvedený ve stupních, například 90 °.
 • SVĚTELNÝ TOK: Nakolik chcete rozjasnit prostor? Jednotkou světelného toku je lumen (lm). Tradiční „tepelná koule“ o výkonu 60 W má asi 700 lm. Například v kumbálu, kde leží jenom zahradní nářadí, postačí slabší LED žárovka.
 • BARVA: Preferujete hřejivější, anebo jasnější světlo? Jednotkou termodynamické teploty je kelvin (K). Domácí pohodu navodí teplejší odstín (kolem 3 000 až 4 000 K), zatímco na pracovišti podpoří atmosféru soustředěnosti spíše chladnější LED žárovky (kolem 5 000 až 6 000 K).
 • OBCHODNÍ PODMÍNKY: Zářivky jsou nabízeny i některými podvodnými internetovými stránkami, jejichž provozovatelé nejsou známi. Tam určitě LED žárovky nekupujte! Než cokoli odsouhlasíte nebo zaplatíte, zkontrolujte, jestli prodejce uvádí svoje sídlo a identifikační číslo! Kvůli příliš zbrklému nákupu byste mohli ztratit možnost případné reklamace.
 • CHLAZENÍ: Na rozdíl od wolframových žárovek nebo kompaktních zářivek se technologie LED nechladí vyzařováním tepla, ale potřebuje chladič, který teplo rozptýlí do vzduchu. Pokud diodu umístíme do svítidla, kde je proudění vzduchu omezené, může se přehřívat a rychle zničit. Používejme raději jenom svítidla, ve kterých dochází k zaručeně dobré cirkulaci vzduchu větracími otvory.
 • CENA: Teprve nakonec, ale tím důkladněji, řešte peníze. Jak spočítáte vaše celkové náklady? Předpokládanou životnost přístroje (v hodinách) vynásobte výkonem (ve W – wattech), opět násobte cenou elektřiny (asi 0,00483 Kč/Wh) a přičtěte pořizovací investici, tedy prodejní cenu LED žárovky včetně DPH.

Jak najdete srovnávací veličinu pro výrobky, které mají odlišnou výdrž? Celkové náklady vydělíte životností (v hodinách) a dostanete cenu hodinového svícení.

Jak správně používat LED žárovky

Sluneční světlo nahrazujeme snadno, obyčejně stačí zmáčknout spínač. Ovšem některé úsporné zářivky kvůli příliš častému rozsvěcování a vypínání praskají. LED žárovky bývají odolnější, ale raději zkontrolujte, zda výrobce neupřesňuje počet spínacích cyklů.

Například 25 000 period při životnosti 25 000 hodin znamená, že byste měli LED žárovku zapínat průměrně aspoň na hodinu. Příliš rychlé změny mohou zbytečně namáhat měnič v patici, který mění střídavé napětí 220V na nízké stejnosměrné napětí.

Mohlo by vás také zajímat

 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
 • Jak dosáhnout úspory energie?

  Před nákupem nového spotřebiče porovnávejte energetické štítky. Největší úspory energie ovšem dosáhnete...

  43
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*