E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak funguje domácí filtr na vodu?

  • Domácích filtrů na vodu je k dispozici celá řada, každý typ se však zaměřuje na odstranění něčeho jiného.
  • Filtry umí ničit bakterie, odstranit chlor a eliminovat železitost nebo dusičnany.
  • Drahé filtry, které pracují na principu reverzní osmózy, jsou účinné, ale vodu příliš demineralizují

Pitná voda z vodovodu je ve většině oblastí kvalitní a srovnatelná s vodou, kterou lze koupit v PET lahvích. Pokud jste si nechali provést rozbor vody a víte, že některé její hodnoty nejsou optimální, nabízí se řešení pomocí vodního filtru. Při jeho výběru je ideální se zaměřit na konkretní zvýšené hodnoty a podle nich filtr zakoupit.

Jak zjistit kvalitu vody

Vodárenské společnosti mají povinnost provádět rozbory distribuované vody a výsledky pravidelně zveřejňovat. K nahlédnutí jsou na webových stránkách příslušných vodáren. Hodnoty, jež naměří vodárny, ale nejsou všeříkající. Ke znečištění vody může dojít i v potrubí domácnosti. Zejména ze starého potrubí se uvolňují usazeniny nebo kovy, z nichž jsou trubky vyrobeny. Z olověného potrubí se uvolňuje olovo během noci nebo doby, kdy v něm voda stála. V takovém případě se lze částečně chránit tím, že se voda nechá nějakou dobu odtéct.

Při posuzování kvality vody se zaměřujeme především na pH, barvu, zákal, železo, chloridy, dusičnany a dusitany. Z rozborů jasně vyplývá, že největším problémem ve vodě jsou dusičnany, které se do ní dostávají kvůli používání dusíkatých hnojiv na polích. Vyšší koncentrace dusičnanů ve vodě je problémem hlavně pro děti, jimž může způsobit poruchu funkce hemoglobinu. Maximální povolená hranice pro výskyt dusičnanů v pitné vodě je nastavena na 50 mg/l. Právě kvůli dusičnanům se doporučuje používat domácí filtr.

Filtry i filtrační konvice

K dispozici jsou různé filtrační konvice, do kterých stačí vodu napustit. Ty se ale hodí zejména pro odstraňování chloru. Častým řešením je proto třetí kohoutek, jehož voda proudí přes filtr umístěný pod kuchyňkou linkou. Tady už lze mluvit o účinnější filtraci. Takový filtr se postará o odstranění dusičnanů, chloridů i příliš velké železitosti.

Externí filtr s třetím kohoutkem se hodí všude tam, kde se používá voda ze studny, nebo v lokalitách, kde je zhoršená kvalita vody z vodovodu. Tento filtr si ale většinou neporadí s bakteriemi, s čímž je nutné při jeho provozu počítat.

Nejdražší filtry pracují na principu reverzní osmózy a údajně dokážou z vody odstranit i třeba stopové zbytky těžkých kovů. Jsou ale poměrně drahé a vodu také příliš demineralizují, což podle odborníků není zcela zdravé.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.