Hodí se domácí čistička odpadních vod i na chatu či chalupu?

  1. Domácí čističku odpadních vod (ČOV) lze většinou využít i pro rekreační objekty.
  2. Některým čističkám ale prospívá spíš pravidelný přísun odpadní vody.
  3. ČOV nahradí kanalizaci a není třeba ji vyvážet jako septik.
  4. Navíc je ČOV ekologickým řešením – vyčištěnou vodu je možné nechat třeba vsakovat.

Vyřešit situaci s odpadní vodou na chatě nebo chalupě pomůže domácí čistička odpadních vod. Vzhledem k požadavku na nepravidelné fungování (rekreační objekty jsou nejčastěji využívány sezónně) je ale důležité zvolit vhodný typ. Vzhledem k použité technologii (čistění pomocí aerobních bakterií) totiž spousta domácích čistíren lépe pracuje s pravidelným přísunem odpadní vody, který bakterie v zásobníku „krmí“.

V případě sezónního využívání ČOV se doporučují typy s tříkomorovým biologickým septikem, biologickým filtrem nebo pískovým zemním filtrem. Velikost čističky vybírejte podle počtu lidí v objektu a množství vyprodukované odpadní vody. Průměrná pořizovací cena domácí čističky se pohybuje kolem 50 tisíc korun.

Jak domácí čistička funguje?

Domácí čistička odpadních vod rozkládá nečistoty pomocí mikroorganismů za přítomnosti kyslíku. Funguje tedy aerobně biologickým způsobem. Čistící proces se dělí do tří fází. V první fázi dochází k základnímu (hrubému) předčištění, kdy se od odpadní vody oddělí hrubé nečistoty. Následně se proces přesune do druhé části nádoby, kde se aerobně vyčistí a oddělí všechen kal. V poslední fázi se kal i vyčištěná voda odčerpají do určených nádob.

K fungování domácí čističky odpadních vod je zapotřebí elektrické energie. Ta je nejvíce využita na provoz dmychadla, jež do čištěné vody vhání vzduch. Dmychadlo většinou v závislosti na konkrétním typu čističky nepracuje nepřetržitě, ale přibližně v patnáctiminutových cyklech zapnuto/vypnuto. Spotřeba elektřiny se u běžných čističek pohybuje okolo 60 W. Více se o ekonomice domácích čističek odpadních vod dozvíte v samostatném článku.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Co je konopná izolace?

Vlákna konopí setého jsou ideálním materiálem na výrobu tepelných izolací pro stavebnictví.
Víc najdete tady

Zadrží zimu izolace z ovčí vlny?

Ovčí vlna má podobné tepelně-izolační parametry jako třeba minerální vlna. Jde však o ekologičtější a zdravější materiál.  
Víc najdete tady

Jaké výhody má konopná izolace?

Konopí ve své průmyslově upravené podobě udrží příjemné podmínky uvnitř domu.  
Víc najdete tady