Jak doma vyčistit odpadní vodu?

  1. Starosti s odpadní vodou vyřeší domácí čistička s aktivními bakteriemi.
  2. I když je čistička připojená do elektrické sítě, náklady na její provoz jsou nižší, než kdybyste museli pravidelné vyvážet jímku.  
  3. Populární jsou i kořenové čističky – v nich odpadní vodu čistí rostliny. Na kořenovou čističku si připravte vhodný prostor na zahradě.

Každý rodinný dům musí mít připojení ke kanalizaci, případně jiný způsob, jak nakládá s odpadní vodou. Může se ale stát, že v obci kanalizace chybí, nebo na ni dům není připojený. Dřív se totiž odpadní voda moc neřešila. Takzvaná šedá voda z koupelny a kuchyně se nechala někde vsáknout a jako toaleta sloužil suchý záchod na dvorku. Dnes je situace samozřejmě jiná a každý dům se musí o svůj odpad postarat. Jednou z možností je jímka. Musíte ji ale pravidelně vyvážet, a to něco stojí. Jako ekonomičtější a ekologičtější způsob zpracování odpadní vody se proto jeví čištění.       

Domácí biologická čistička 

Většina domácností sáhne po domácí čističce odpadních vod. V té pracují bakterie, které se špínou z vody živí. Výsledkem je pak čistá voda vhodná třeba na zalévání zahrady.

Domácí čistička odpadních vod potřebuje dvě věci: elektřinu a občasnou údržbu. Elektřina pohání dmychadlo, které do čištěné vody vhání vzduch. To aby mohly bakterie dobře dýchat a vodu čistit. Dmychadlo nepracuje nepřetržitě ale přibližně v patnáctiminutových cyklech zapnuto/vypnuto.  Spotřeba se u domácích čističek pohybuje okolo 60 W, za den tedy čistička spotřebuje zhruba 0,72 kWh elektřiny.

Za domácí čističku odpadních vod zaplatíte zhruba 40 000 korun. Počítejte i s dalšími náklady na projekt, výkopové práce a občasné revize.

Když odpadní vodu čistí rostliny

Další možností je kořenová čistička odpadních vod. I tady práci zastane příroda – v tomto případě bakteriím pomáhají ještě rostliny. Kořenová čistička je takový rybníček nebo mokřad osazený vodními rostlinami. Do něj proudí znečištěná voda, rostliny a bakterie odvedou svou práci a z rybníčku už vytéká voda čistá. Kořenová čistička pracuje sama a nepotřebuje elektřinu na provzdušňování. Co ale potřebuje, jsou správné podmínky – hlavně dostatečný prostor a vhodný odtok. Navíc se o ni musíte pečlivě starat, to znamená kosit a odstraňovat přebytečné rostliny. Za to dostanete nejen čistou vodu, ale i pěkný doplněk do zahrady. 

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak může ekologie šetřit peníze?

Ekologické jsou v konečném důsledku také úspory energií.  
Víc najdete tady

Znáte desatero domácí ekologie?

Třídění odpadu, používání ekologických čistících prostředků nebo jízda na kole, to jsou zásady, které můžeme dodržovat pro ochranu  přírody.  
Víc najdete tady

Jak se zbavit starých věcí?

Nepotřebné věci z vaší domácnosti nemusí končit v koši.
Víc najdete tady