Jak využít dešťovou vodu v domácnosti?

  1. Přestože dešťová voda nemůže nahradit pitnou vodu, nabízí se několik možností, jak ji lze efektivně využít v domácnosti nebo na zahradě.
  2. Poslouží na splachování WC nebo na praní a zalévání.
  3. Jejím používáním šetříte nejen přírodu, ale také svoji peněženku.

Plýtvání a nedostatek vody jsou poslední dobou velká témata. Špatné hospodaření s vodou má dopady nejen na přírodu, ale také na rozpočet domácnosti. Průměrná denní spotřeba vody na člověka je přes 100 litrů denně, přitom lze téměř polovinu nahradit vodou dešťovou. Základem úspěchu je její správný sběr a následné uskladnění.

Na sběr dešťové vody postačí okapy a dostatečně velká nádrž, ve které se voda bude uchovávat. Obecně se nedoporučují měděné okapy a střešní krytina z asfaltu nebo eternitu, které vodu při sběru kontaminují. Nádoba na vodu může obsahovat poklop a pískový filtr, díky kterému zabráníte jejímu znečištění. Na výběr je nadzemní i podzemní nádoba na uskladnění vody.

Dešťová voda neobsahuje chlor a soli

Ideální pro využití dešťové vody je zalévání zahrady nebo praní prádla. V případě zalévání (a to jak venkovních, tak pokojových rostlin) je dešťová voda výhodná z více důvodů. Kromě ekologické a ekonomické šetrnosti vyhovuje i rostlinám. Protože neobsahuje chlor a soli, je pro zalévání vhodnější než voda pitná.

Praní v dešťové vodě zase lépe rozpouští prací prášky a nezatěžuje pračku, protože voda je měkká. Takže z dlouhodobého hlediska je praní méně nákladné i proto, že není potřeba pořizovat změkčovače vody.

Při splachování WC dochází k vysoké spotřebě vody, kterému se ale nelze úplně vyhnout. Při používání vody dešťové je opět výhodou měkká voda, která WC neucpává vodním kamenem. To eliminuje používání silných čistících prostředků.

Dešťovou vodu neuchovávejte příliš dlouho

Dešťová voda by neměla být skladována příliš dlouho. Například během letních dovolených, kdy jste mimo domov, je lepší nádrž zcela vyprázdnit. Po vašem návratu už by voda stejně mohla být zkažená a nepoužitelná. Při vyprázdnění nádrže je dobré myslet i na přívodní potrubí, jež je třeba vyčistit. V nepoužívaných trubkách by se za nějaký čas množily bakterie.

Venkovní nádrže, které slouží ke sběru vody jen na zavlažování zahrady, nepotřebují speciální filtraci, ale i v tomto případě je důležité zabezpečit nádobu tak, aby do ní nepadalo listí a jiné nečistoty.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak recyklovat baterie?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Recyklace papíru: Jak vyrobit recyklovaný papír?

Na území ČR se ročně prodá okolo 150 miliónů baterií, recykluje se pouze třetina.
Víc najdete tady

Kompostování: Jak kompostovat?

Zahrádkáři a milovníci květinových truhlíků znají hodnotu kvalitního humusu, tedy nejúrodnější půdní složky.  
Víc najdete tady