Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu

  1. Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
  2. Vlhkost škodí zdraví člověka. Způsobuje nevzhledné mapy na stěnách, olupování omítky, zatuchlý zápach a v extrémnějších případech i navlhnutí textilií a ostatního vybavení domu.
  3. Možností, jak řešit vlhké stěny domu, je více.

Vlhkost ve zdivu způsobuje voda, která do budovy vzlíná z okolního terénu. Množství vody, jež se dostane do stěn domu, závisí na složení zdiva a také na místních podmínkách. Vlhkost se většinou vyskytuje ve sklepech domů, v některých případech se však voda dostane též do obytných částí, což je velmi nepříjemné.

Vlhkost se na interiérech domu podepisuje velmi neesteticky. Dobře známé mapy a následné olupování omítky způsobuje sůl obsažená ve vodě. Na vlhkých stěnách se rovněž daří plísním, které kromě nevzhledných skvrn a nepříjemného zápachu způsobují nemalé zdravotní problémy, jako astma a alergie. Odstranit vlhkost ze stěn není jednoduché. Běžné odvlhčovače vzduchu nejsou řešením a pouze dočasně sníží obsah vlhkosti ve vzduchu. Vlhkost se však do budovy bude dostávat dál. Možností, jak zastavit přívod vody do stěn budovy se nabízí hned několik.

Chemická injektáž

Jedná se o přímou sanační metodu, která pracuje s vytvořením chemické hydroizolační clony ve zdivu. Před prováděním injektáže je nutná pečlivá kontrola technického stavu zdiva. Zdivo musí být vhodné pro vrty a následné infúzní i tlakové napouštění příslušnými chemickými prostředky. Vrty do zdiva se přizpůsobují možnostem stavby a provádějí se z jedné nebo z obou stran konstrukce. U chemické injektáže je třeba počítat s vyšší cenou a nižší životností technologie.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Aktivní elektroosmóza

V poslední době je velmi často využívanou metodou aktivní elektroosmóza. Obliba této technologie roste díky různým možnostem a jednoduchosti nasazení. Jde ji aplikovat na obvodové i vnitřní zdivo, podlahy i sklepy. Její výhodou je, že nenarušuje statiku budovy a její provedení není časově náročné. Běžně ani nenarušuje provoz budovy. Aby toto zařízení fungovalo, musí být trvale připojeno k elektrické síti. Jeho spotřeba však není vysoká, provoz elekroosmotického odvlhčovače vychází na zhruba 300 korun ročně.

Odvlhčení zdiva zajišťuje uzavřený elektrický okruh, který sestává z řídicí jednotky, elektrod a kabelového připojení. Do vlhkého zdiva jsou instalovány kladné elektrody, do podzákladí budovy pak elektrody záporné. Vše je napojeno na řídicí jednotku, která do zdiva vydává elektromagnetické impulsy. Tento proces přeruší kapilární vzlínání vody a stěna pak vysychá. Nepřetržitý provoz technologie zajišťuje zároveň prevenci opětovného vzlínání vody.

Podřezání zdiva

Klasickou sanační metodou je podřezávání zdiva. Tato invazivní metoda funguje na principu podřezání a následného vložení hydroizolačního materiálu nebo zarážení kovových desek do spár zdiva. Velkou nevýhodou této metody je zásah do statiky budovy (to může být problematické zejména u starších domů) a stavební práce, které provází omezení provozu budovy. Při podřezávání zdiva je třeba myslet také na odizolování vnitřního zdiva, podlah i sklepů.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak v úsporách energie pomáhá termovize

Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
Víc najdete tady

Jak zateplit sklep

Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady

Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami

Rosný bod ve zdivu je zásadním faktorem pro tepelně-izolační parametry domu.
Víc najdete tady