Jak pečovat o plastová okna?

  1. Plastová okna se stávají automatickou výbavou většiny novostaveb nebo starších domů po rekonstrukci. Dřevěná okna lépe vypadají, plastová jsou však o něco málo levnější.
  2. Oproti oknům dřevěným nevyžadují broušení a lakování po každých pěti letech, ale přesto by se jejich péče neměla zanedbávat.
  3. Minimálně jednou ročně si plastová okna zaslouží vaši pozornost.

Výhodou plastových oken jsou malé nároky na údržbu, skvělé izolační vlastnosti a dlouhá životnost. Mytí oken je činnost, která se běžně vykonává jednou až dvakrát ročně. Pro správnou údržbu oken se doporučuje omýt nejprve rámy a až poté pokračovat na skleněné plochy. Pokud máte nová plastová okna, nezapomeňte také sejmout ochranné pásky. Po třech měsících od vsazení už by se pásky mohly začít trhat a jejich sundání by bylo náročnější.

Mytí rámů je nejdůležitější z vnější strany, kde se usazuje množství pylu, prachu a různých nečistot. Kvůli UV záření se pak vše téměř zapéká dovnitř rámů. Čím déle proto o okna nebudete pečovat, tím horší následná údržba bude.

Kromě pravidelného mytí rámů a skel je důležité pravidelně dotahovat uvolněné kličky a úchyty. Kování kolem oken je dobré alespoň jednou za rok promazat olejem, budou se lépe otvírat a zavírat. Těsnění kolem rámu můžete potírat silikonovým olejem. Pokud je po několika letech těsnění ve špatném stavu, doporučuje se jeho celková výměna. Myslete však na to, že každé okno má jiný typ těsnění.

Ve srovnání s okny dřevěnými se nemusíte starat o opakované nátěry, nátěr plastových oken je dokonce zcela nežádoucí a na jejich povrch by vůbec nepřilnul. Navíc by vám okna po takovém zásahu nevzal dodavatel na případnou reklamaci.

Shrnutí – základní péče o plastová okna:

  • Pravidelně umývejte vnější stranu rámu a zasklení.
  • Čas od času dotáhněte uvolněné kličky a úchyty.
  • Kování občas promažte olejem nebo speciálním mazacím prostředkem. Ten většinou obdržíte přímo při instalaci oken. 

Nelamte si hlavu se sháněním elektrikáře

Najdeme vám spolehlivého odborníka vždycky, když ho budete potřebovat, a přidáme vám na jeho služby až 3 000 korun ročně. Zařídí pro vás třeba opravy velké bílé elektrotechniky nebo revizi bojleru, tepelného čerpadla i vaší fotovoltaické elektrárny. Stačí si u nás sjednat prémiový tarif Komplet elektřina.

Chci tarif Komplet elektřina

Mohlo by vás také zajímat:

Jak vypadá provoz energeticky úsporné domácnosti?

Za energeticky úspornou domácnost můžeme považovat takovou, která energiemi zbytečně neplýtvá a využívá co nejvíce možností, jak ušetřit.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie v domácnosti?

Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění.
Víc najdete tady

Jak ušetřit za energie během zimy?

Během zimních měsíců znatelně narůstá spotřeba energií v domácnosti.
Víc najdete tady