Co je dobré vědět před výměnou oken

  1. Výměně oken předchází zásadní rozhodnutí, a to, z jakého materiálu budou okna vyrobena. Nabízí se plast, dřevo nebo hliník.
  2. Typ materiálu se odráží na ceně, ale také na životnosti a celkových vlastnostech oken.
  3. Dále je vhodné vzít v potaz tepelně-izolační parametry oken.
  4. Okna s trojskly lépe tepelně izolují. Často však bohatě postačí kvalitní okna s dvojsklem.

Proč je to důležité

Výměna oken není jednoduchá záležitost. Nová okna nejen, že změní vzhled domu, ale také tepelnou pohodu a vlhkost vzduchu v interiéru. Na trhu najdete spoustu druhů a provedení oken - plastová, dřevěná nebo třeba hliníková. Jak si vybrat ta nejlepší? Čtěte dále.

Co je dobré vědět

  • Výměna oken se často řeší ve starších administrativních budovách. Z hlediska energetických úspor se jedná o poměrně účinné opatření.
  • Výměna oken zpravidla doprovází zateplení fasády a další rekonstrukční práce.
  • Z hlediska užitných vlastností nového okna jsou důležité hlavně tepelně-izolační parametry (hledejte položku součinitel prostupu tepla - čím bude její hodnota menší, tím lépe), schopnost tlumit hluk (index neprůzvučnosti - čím vyšší, tím vyšší zvuková izolace) a propustnost pro světlo a sluneční záření.
  • U větších budov se obvykle kombinují okna s různými parametry – například na jižní stranu se umísťují okna s menší propustností slunečního záření, naopak na severní stranu budovy patří okna s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Rám okna: dřevo nebo plast?

Z hlediska kvality tepelné izolace jsou dnešní dřevěná a plastová okna zcela srovnatelná. Kvalitní plastová okna jsou méně náročná na údržbu, dřevěné rámy zase lépe vypadají, a pokud se o ně budete starat, dlouho vydrží. Dřevěná okna jsou stále o trochu dražší, pokud ale srovnáme dřevěný a kvalitnější plastový rám, jejich cena může vycházet velmi podobně.

Kombinace dřeva a hliníku

Dřevěná okna lze také kombinovat s hliníkem, což zvyšuje jejich odolnost. Ze strany interiéru mají okna běžný dřevěný profil, z venkovní strany je dřevo chráněno hliníkovým opláštěním.

Hliník dokáže na rozdíl od dřeva lépe čelit povětrnostním podmínkám a slunci, slibuje též jednodušší údržbu povrchu. Poslední variantou při výběru materiálu je samotný hliník. Hliník je jako materiál oblíbený, je lehký a přitom dostatečně pevný. Spojovat ho lze lepením, nýtováním nebo rohováním. Jak již bylo řečeno, dobře upravený hliníkový povrch umí odolávat agresivním vnějším vlivům. Stejně jako u jiných materiálů je i u hliníkových oken možný výběr z mnoha odstínů a barev.

Dvojskla nebo trojskla?

Celková kvalita okna závisí na zpracování, stavební hloubce a typu zasklení. Sklo tvoří v okně největší plochu, proto se na něj při výběru dostatečně soustřeďte. Tepelná izolace skel se dá zvýšit pokovenou vrstvou. Při zasklení se používají dvojskla či trochu dražší trojskla. Ta lépe izolují, ale zase méně propouštějí světlo. Alternativou mohou být také dvojskla s meziskelní izolační folií.

Umístění a tvar budovy

Pří výběru oken rozhoduje rovněž tvar a celková konstrukce budovy. U dřevěných oken můžete narazit na výrobní limity, a to jak z hlediska velikosti, tak i tvaru či členění. U plastových oken je možností víc, protože plast je tvárnější materiál. Ani u komplikovaných tvarů by se ale nemělo zapomínat na dodržení důležitých konstrukčních zásad. Plastová okna se také více doporučují do interiéru se zvýšenou vlhkostí. A nezapomeňte také na vhodné stínění oken.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak v úsporách energie pomáhá termovize
Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
Víc najdete tady
Jak zateplit sklep
Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady
Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami
Rosný bod ve zdivu je důležitý pro správné a efektivní zateplení domu.
Víc najdete tady