Co je to lokální větrací jednotka

  1. Větrací systém s rekuperací tepla může být centrální nebo lokální.
  2. Centrální větrací systém má jednu jednotku s výměníkem, která se stará o čerstvý a teplý vzduch v celém domě nebo bytě.
  3. Decentrální (lokální) rekuperační jednotka větrá pouze jednu místnost.

Proč je to důležité

Lokální větrací jednotka je malé zařízení, obvykle umístěné na stěně, které se stará o čerstvý a čistý vzduch v místnosti. Na rozdíl od centrálních systémů jde o menší a levnější zařízení, které ale funguje jen pro jednu nebo někdy dvě místnosti v domě či bytě. Aktivní větrání s rekuperací tepla snižuje spotřebu energií, ocení ho také alergici a astmatici. 

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Co je dobré vědět

  • Zařízení přivádí jedním průchodem přes stěnu čerstvý vzduch, který ohřeje pomocí výměníku tepla a druhým průduchem odvádí vydýchaný vzduch z místnosti ven. Součástí tohoto chytrého zařízení je obvykle také filtr, který zachycuje prach a pylová zrna.
  • Instalace lokální větrací jednotky je poměrně jednoduchá. Musíte jen vybourat do zdi otvor o průměru cca 30 cm. U centrálního větracího systému se naopak jedná o složitější proces, kdy je nutné do celého interiéru instalovat rozvody vzduchu.
  • Co se týče ovládání, tak máte dvě možnosti: buď můžete lokální větrací jednotku regulovat manuálně nebo si pořídit automatickou. Ta pracuje například na základě koncentrace CO2 ve vzduchu.
  • Největší výhodou je, že s lokální větrací jednotkou prakticky nepotřebujete větrat. Navíc se jedná o poměrně tiché zařízení, o kterém téměř ani nevíte.
  • Je však potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou, která se u kvalitních lokálních větracích jednotek pohybuje okolo 20 000 Kč + náklady na instalaci. 

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu
Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
Víc najdete tady
Co je pasivní dům
Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu.
Víc najdete tady
Jaké jsou dotace na stavbu pasivního domu
Na výstavbu energeticky úsporného rodinného domu můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Víc najdete tady