Co je to lokální větrací jednotka

  1. Větrací systém s rekuperací tepla může být centrální nebo lokální.
  2. Centrální větrací systém má jednu jednotku s výměníkem, která se stará o čerstvý a teplý vzduch v celém domě nebo bytě.
  3. Decentrální (lokální) rekuperační jednotka větrá pouze jednu místnost.

Lokální větrací jednotka je malé zařízení umístěné obvykle na stěně, které se stará o čistý a čerstvý vzduch v místnosti. Jedním průduchem přes stěnu přivádí čerstvý vzduch, který ohřeje pomocí výměníku tepla a druhým průduchem odvádí vydýchaný vzduch z místnosti ven. Součástí jednotky je obvykle také filtr který, zachytí prach a pylová zrna. Pokud máte v místnosti instalovanou lokální větrací jednotku, nemusíte už v podstatě otevírat okna.

Hlavní výhodou lokální větrací jednotky s rekuperací tepla je snadná instalace. Tedy pokud pomineme nutnost vybourat do obvodové zdi domu otvor o průměru cca 30 cm. Naopak na rozdíl od centrálních systémů větrání není nutné do interiéru instalovat rozvody vzduchu.

Lokální větrací jednotku lze ovládat buď manuálně, nebo může toto zařízení pracovat automaticky třeba na základě aktuální koncentrace CO2 ve vzduchu. Kvalitní lokální větrací jednotky nejsou moc hlučné – v noci mohou pracovat na nižší, ale stále dostačující výkon a přitom je téměř neslyšíte. Naopak pokud se vám přes den zdá, že potřebujete rychle vyvětrat, můžete u nich zapnout výkonný, ale hlučnější režim.

Lokální větrací jednotka je užitečné, ale bohužel ne úplně nejlevnější zařízení. Počítejte s cenou okolo 20 tisíc korun, k níž musíte ještě připočítat náklady na instalaci.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se měří spotřeba tepla

Měření spotřeby tepla není tak jednoduché, jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité pro rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.  
Víc najdete tady

Co je to wattmetr a k čemu vám bude doma dobrý

Pomocí wattmetru snadno změříte spotřebu elektrické energie u různých domácích spotřebičů.
Víc najdete tady

Co všechno můžu ovládat v rámci chytré domácnosti

Do chytré domácnosti může být zapojena celá řada domácího vybavení.
Víc najdete tady