Co je to lokální větrací jednotka

  1. Větrací systém s rekuperací tepla může být centrální nebo lokální.
  2. Centrální větrací systém má jednu jednotku s výměníkem, která se stará o čerstvý a teplý vzduch v celém domě nebo bytě.
  3. Decentrální (lokální) rekuperační jednotka větrá pouze jednu místnost.

Lokální větrací jednotka je malé zařízení umístěné obvykle na stěně, které se stará o čistý a čerstvý vzduch v místnosti. Jedním průduchem přes stěnu přivádí čerstvý vzduch, který ohřeje pomocí výměníku tepla a druhým průduchem odvádí vydýchaný vzduch z místnosti ven. Součástí jednotky je obvykle také filtr který, zachytí prach a pylová zrna. Pokud máte v místnosti instalovanou lokální větrací jednotku, nemusíte už v podstatě otevírat okna.

Hlavní výhodou lokální větrací jednotky s rekuperací tepla je snadná instalace. Tedy pokud pomineme nutnost vybourat do obvodové zdi domu otvor o průměru cca 30 cm. Naopak na rozdíl od centrálních systémů větrání není nutné do interiéru instalovat rozvody vzduchu.

Lokální větrací jednotku lze ovládat buď manuálně, nebo může toto zařízení pracovat automaticky třeba na základě aktuální koncentrace CO2 ve vzduchu. Kvalitní lokální větrací jednotky nejsou moc hlučné – v noci mohou pracovat na nižší, ale stále dostačující výkon a přitom je téměř neslyšíte. Naopak pokud se vám přes den zdá, že potřebujete rychle vyvětrat, můžete u nich zapnout výkonný, ale hlučnější režim.

Lokální větrací jednotka je užitečné, ale bohužel ne úplně nejlevnější zařízení. Počítejte s cenou okolo 20 tisíc korun, k níž musíte ještě připočítat náklady na instalaci.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do stěn domu

Vlhkost se nejčastěji týká starých domů, může se ale objevit i u novostaveb.
Víc najdete tady

Co je pasivní dům

Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu.  
Víc najdete tady

Jaké jsou dotace na stavbu pasivního domu

Na výstavbu energeticky úsporného rodinného domu můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Víc najdete tady