Co je pračka vzduchu a jak funguje?

  1. Jako pračka vzduchu se označuje přístroj, který umí ze vzduchu odstranit prach a pyl.
  2. Pračka vzduchu nepomáhá proti bakteriím, plísním a virům.
  3. Ocení ji hlavně alergici, protože zvlhčuje vzduch a zachytává z něj pevné částice.
  4. Sice nenahradí kvalitní čističku vzduchu s filtry, ale je méně hlučná..

Pračka vzduchu je elektrické zařízení, které zlepšuje kvalitu ovzduší v místnosti. Zachytává totiž pevné částice, jako je prach, pyl nebo kouř a vzduch navíc zvlhčuje. Když ji necháte chvíli běžet, mělo by se vám doma lépe dýchat.

Pračka je ideální hlavně pro lidi, kteří jsou citliví na prach. Hodí se i do přetopených místností, kde jinak bývá moc suchý vzduch.       

Jak pračka vzduchu funguje?

Aby mohla pracovat, potřebuje pračka vodu – tu do ní před spuštěním nalijte. Uvnitř pračky se pak otáčí vlhké disky, přes které proudí čištěný vzduch. Tyto disky ze vzduchu vychytají prach a voda ho zároveň zvlhčuje.

Proudění vzduchu do pračky a ven zajišťuje malý ventilátor. Některé pračky obsahují ještě ionizátor, který do vzduchu přidává zdraví prospěšné záporné ionty. Pračka vzduchu vám tak doma vyrobí čistší, vlhčí a zdravější klima.  

Pračky vzduchu mají svá omezení

Přes všechna pozitiva mají ale pračky vzduchu i určitá omezení. Ze vzduchu sice odstraní prach, ale neporadí si s jemným pylem, bakteriemi, viry ani plísněmi. Pračka totiž vzduch nijak nefiltruje – to umí spíš klimatizace nebo čistička vzduchu. Alergikům tedy pračka vzduchu může ulevit, jejich potíže ale úplně nevyřeší.

Naopak je ale pračka levná, není hlučná a nepotřebuje moc elektřiny. A jako zvlhčovač vzduchu funguje perfektně. V obýváku nebo v ložnici může běžet klidně dlouho do noci nebo až do rána.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady