Jaké jsou technologie úsporného vytápění

  1. Myslete na výběr druhu energie, jak ji budete rozvádět a jakou chcete mít doma teplotu.
  2. Lze vybírat z velkého množství technologií a kombinací.
  3. Důležitá je kvalita otopného systému.

Proč je to důležité

V technologiích a nastavení vytápění vaší domácnosti je někdy složité se vyznat. Spoustu otázek budete řešit s odbornou firmou, ale my nabízíme alespoň základní přehled, jaké máte možnosti pro velké úspory za topení.

Co je dobré vědět

Než se pustíte do větší investice za nový kotel nebo zdroj energie, nejdříve zkontrolujte váš otopný systém. Základem je odvzdušnění radiátorů, pravidelná kontrola kotle a využití termostatů pro regulaci teploty. Už správné nastavení vytápění ušetří každoročně spoustu peněz v rodinném rozpočtu. 

Snížení teploty o jeden stupeň znamená úsporu ročních nákladů více jak 2 000 Kč. Termostatem může regulovat teplotu v různou denní dobu. Důležité jsou i termostatické hlavice na radiátorech. Některé termostaty se dají připojit na wifi, takže topení ovládáte mobilem na dálku.

Krby a krbová kamna

Pro efektivní vytápění krbovými kamny je důležitá kvalitní krbová vložka. Zajístíte tak o 85 % vyšší účinnost, než u otevřeného topeniště. Díky krbům vytopíte velmi rychle i více místností najednou, ale vyžadují opravdu pravidelnou kontrolu a čištění, včetně pořízení filtrů. Na druhou stranu je jejich instalace jednoduchá finančně nenáročná.

Moderní jsou krby na biolíh. Nevytváří žádný prach a alergeny, nepotřebují komín, ale spíše slouží jako doplňkové vytápění jedné místnosti. 

Tepelná čerpadla

Jednotlivé druhy tepelných čerpadel jsou na pořízení nákladná. Ale ze všech zdrojů vytápění jsou zdaleka nejúspornější nejekologičtější. Využívají totiž teplo z okolí (země, podzemní voda, vzduch), což samo o sobě je v podstatě zadarmo. Pro výrobu energie spotřebuje jen malé množství elektřiny, ale k tomu můžete využít dvoutarifní sazbu

Důležitý je topný faktor. Například vyšší faktor 5 spotřebuje 1 MWh elektřiny, ale vyrobí 5 MWh tepla. 

Podlahové vytápění

Jde o nejoblíbenější formu topení v domácnosti. Efektivně vytopí dům hlavně díky propojení s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovým kotlem. Minimální jsou tepelné ztráty, protože veškeré teplo sálá do místnosti přímo k vašim nohám. Teplota otopné vody je do 40 °C.

Podlahová vytápění snižuje i prašnost, takže je ideální pro alergiky. 

Kondenzační plynový kotel

Tento typ vytápění přináší úsporu a komfort díky využití kondenzačního tepla spalin. Ty neuniknou komínem, ale využijí se pro vytápění vašeho domova. Výhodou je velký rozsah regulace výkonu a napojení na systém chytré domácnosti. 

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Chci nový kotel

Mohlo by vás také zajímat:

Jak regulovat vytápění v domácnosti

Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady

Nepřetápějte zbytečně

Přetápění domácnosti škodí vašemu zdraví.
Víc najdete tady

Jak pracuje tepelné čerpadlo v zimě

Tepelné čerpadlo pracuje tak, že sbírá teplo z okolního prostředí – vzduchu, země nebo vody. Otázka, zda dokáže dobře pracovat v zimních mrazech, je proto na místě.
Víc najdete tady