Jaké jsou technologie úsporného vytápění

  1. Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
  2. Energeticky úsporně pracuje i kondenzační plynový kotel.
  3. Levně topí také krbová kamna nebo kotel na biomasu.

Proč je to důležité

Výdaje za topení tvoří v běžné domácnosti největší část ročních nákladů na energie. Je proto dobré vědět, jaké technologie vytápění jsou nejúspornější. Pokud plánujte změnu, spoustu toho budete řešit s odbornou firmou, ale my nabízíme alespoň základní přehled, jaký druh topení vám může nejvíc ušetřit. 

Co je dobré vědět

Než se pustíte do větší investice za nový kotel nebo zdroj energie, nejdříve zkontrolujte váš otopný systém. Základem je odvzdušnění radiátorů, pravidelná kontrola kotle a využití termostatů pro regulaci teploty. Už správné nastavení vytápění ušetří každoročně spoustu peněz v rodinném rozpočtu. 

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Krby a krbová kamna

Pro efektivní vytápění krbovými kamny je důležitá kvalitní krbová vložka. Zajístíte tak o 85 % vyšší účinnost než u otevřeného topeniště. Díky krbům vytopíte velmi rychle i více místností najednou, ale vyžadují opravdu pravidelnou kontrolu a čištění, včetně pořízení filtrů. Na druhou stranu je jejich instalace jednoduchá finančně nenáročná.

Moderní jsou krby na biolíh. Nevytváří žádný prach a alergeny, nepotřebují komín, ale spíše slouží jako doplňkové vytápění jedné místnosti. 

Tepelná čerpadla

Jednotlivé druhy tepelných čerpadel jsou na pořízení nákladná. Ale ze všech zdrojů vytápění jsou zdaleka nejúspornější nejekologičtější. Využívají totiž teplo z okolí (země, podzemní voda, vzduch), což samo o sobě je v podstatě zadarmo. Pro výrobu energie spotřebují jen malé množství elektřiny, ale k tomu můžete využít dvoutarifní sazbu

Důležitý je topný faktor. Například vyšší faktor 5 spotřebuje 1 MWh elektřiny, ale vyrobí 5 MWh tepla. Více si o topném faktoru tepelného čerpadla můžete přečíst v samostatném článku.

Snížení teploty o jeden stupeň znamená úsporu ročních nákladů více jak 2 000 Kč. Termostat může regulovat teplotu v různou denní dobu. Důležité jsou i termostatické hlavice na radiátorech. Některé termostaty se dají připojit na wifi, takže topení ovládáte mobilem na dálku.

Kondenzační plynový kotel

Tento typ vytápění přináší úsporu a komfort díky využití kondenzačního tepla spalin. Ty neuniknou komínem, ale využijí se pro vytápění vašeho domova. Výhodou je velký rozsah regulace výkonu a napojení na systém chytré domácnosti. 

Kotel na tuhá paliva

Kotel na pelety nebo na dřevo je také energeticky úsporný. Ačkoli cena palivového dřeva a dřevních pelet během posledního roku vzrostla, stále jde o poměrně levný zdroj energie. Kotel na pelety bývá automatický - na povel se sám zapálí a sám si dávkuje palivo. Odpadá tak největší nepříjemnost tohoto druhu topení - nutnost roztápění a přikládání.    

Podlahové vytápění

Jde o nejoblíbenější formu topení v domácnosti. Efektivně vytopí dům hlavně díky propojení s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovým kotlem. Minimální jsou tepelné ztráty, protože veškeré teplo sálá do místnosti přímo k vašim nohám. Jedná se o takzvaný nízkoteplotní systém s teplotou otopné vody do 40 ˚C. 

Podlahové vytápění snižuje i prašnost, takže je ideální pro alergiky. 

Mohlo by vás také zajímat:

Jak regulovat vytápění v domácnosti
Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady
Nepřetápějte zbytečně
Přetápění domácnosti škodí vašemu zdraví.
Víc najdete tady
Jak pracuje tepelné čerpadlo v zimě
Tepelné čerpadlo pracuje tak, že sbírá teplo z okolního prostředí – vzduchu, země nebo vody. Otázka, zda dokáže dobře pracovat v zimních mrazech, je proto na místě.
Víc najdete tady