Jak nakupujeme energii? Klíčová je pro nás stabilita cen

  1. Dodavatelé energie nakupují buď přímo od výrobců a obchodníků nebo na energetických burzách. 
  2. Mohou je nakoupit s předstihem nebo okamžitě za takzvanou spotovou cenu.
  3. Spolehlivý dodavatel pořizuje energie dostatečně dopředu a může tak lidem nabídnout stabilní ceny.
  4. Tak pracuje i E.ON. Naší strategií je nereagovat na krátkodobé výkyvy cen energií na burze. Tím chráníme své zákazníky proti nečekanému zdražení elektřiny.

Proč je to důležité 

Energetický trh je v posledních několika letech nestabilní a ceny energií na burzách hodně kolísají. Velké zdražení elektřiny na přelomu let 2021 a 2022 dokonce způsobilo ukončení činnosti několika dodavatelů, kteří nakupovali elektřinu za aktuální, tedy spotové ceny a hned ji dál přeprodávali zákazníkům. Když ceny klesaly, vycházelo to. Jakmile ale prudce vzrostly, tito dodavatelé nebyli schopní dostát svým závazkům vůči zákazníkům. Energie totiž nakupovali dráž, než je prodávali.

Dobrý dodavatel nakupuje energie dopředu, své ceny drží, a tím chrání zákazníky proti případnému velkému zdražení. Tato stabilita a jistota ale také znamená, že cena elektřiny lidem nemusí klesat tak rychle, jako klesá na burze.      

Jak funguje obchod s elektřinou? 

Elektřina je komodita jako každá jiná a obchod s ní vypadá v mnohém podobně jako třeba obchod s pšenicí. Až na to, že nakoupenou elektřinu si samozřejmě nemůžete odvézt ve vagonech a snadno skladovat. Na jedné straně stojí výrobci elektřiny, tedy ti, kdo vlastní nejrůznější druhy elektráren, a na straně druhé pak jejich zákazníci. Těmi jsou hlavně dodavatelé, kteří nakoupenou elektřinu dál prodávají domácnostem a firmám.  

Dlouhodobé obchody s energiemi probíhají dvěma způsoby, které mezi sebou dodavatelé různě kombinují:

  • přímo mezi výrobcem nebo obchodníkem a dodavatelem,
  • na energetické burze. Pro Česko je důležitá burza European Energy Exchange v Lipsku, její pobočka funguje také v Praze.

Krátkodobý trh v Česku zúčtovává společnost OTE – Operátor trhu s elektřinou.  

Krátkodobé a dlouhodobé nákupy 

Aby to nebylo tak jednoduché, obchodník s energiemi může nakupovat energii na delší dobu dopředu, nebo naopak krátkodobě za spotovou cenu. Jako spotová cena se označuje okamžitá cena elektřiny a plynu na trhu s energiemi. Je daná aktuální nabídkou a poptávkou a mění se průběžně. Pro její výši je tedy rozhodující okamžik, kdy obchodník energie skutečně kupuje. 

Proč ceny energií neklesají spotřebitelům tak rychle jako na burze?

Ceny elektřiny i plynu na burze neustále kolísají. V posledních měsících jste v médiích mohli zaznamenat zprávy o jejich poklesu. V E.ONu nakupujeme energie dopředu, abychom jich vždycky měli dost pro všechny zákazníky a za cenu, kterou mají ve smlouvě. To znamená, že když náhle prudce zdraží, jak se to v posledních letech několikrát stalo, zákazníků se to hned nedotkne. Teprve když je trend dlouhodobý, musíme to promítnout do koncových cen i my. Stejné je to ale i v případě, kdy energie na burzách zlevňují. Záměrně nereagujeme na krátkodobé výkyvy cen, abychom předešli dlouhodobým rizikům. Na všeobecný pokles cen energií samozřejmě reagujeme, ale chvíli trvá, než můžeme zlevnit.  

Co je dobré vědět

  • Spolehlivý dodavatel nakupuje energie dopředu, aby chránil své zákazníky před prudkým zdražením. Může proto nabídnout fixaci ceny až na tři roky dopředu a celou dobu vám ji udrží na dohodnuté úrovni, ať se na trhu děje cokoliv.  
  • Dlouhodobý nákup znamená, že ceny zákazníkům nestoupají ani neklesají tak rychle jako na energetické burze. Nezáleží na tom, jestli mají fixovanou cenu nebo ne. Dodavatel má na delší dobu dopředu nakoupeno pro všechny.  
  • Krátkodobý nákup energií pro koncové zákazníky, kteří mají tarify s fixovanou cenou, je rizikový. Dodavatel jim totiž dopředu slibuje ceny, o kterých neví, jestli je bude schopný dodržet. Je to proto, že nemůže přesně předvídat, za kolik energie v rámci krátkodobého obchodu nakoupí. Právě z tohoto důvodu nakonec ukončila činnost například společnost Bohemia Energy na podzim roku 2021. V době platnosti státního cenového stropu je prodej energií domácnostem za spotové ceny dokonce zakázaný.  
  • Zákazníci mají na výběr z různé délky fixace a můžou se tak rozhodnout, co jim vyhovuje. Jestli dlouhodobá jistota stabilní ceny za každé situace, nebo krátkodobá smlouva třeba na rok. Ta umožní častější změnu tarifu se všemi výhodami i riziky, které to s sebou nese. Po určitou dobu si díky fixaci každopádně můžou být stabilitou svojí ceny jisti.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte
Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady