Jaké je elektrické napětí v zásuvce?

  1. V zásuvce máme napětí 230 V.
  2. Nebylo to tak vždy – dříve jsme měli v zásuvkách 220 V a ještě dříve 120 V.
  3. Stejné napětí a stejná frekvence střídavého proudu (50 Hz) se používá po celé Evropě.
  4. Jiné napětí i frekvenci mají třeba v USA a Kanadě – 120 V a 60 Hz.

Otázka na výši napětí v zásuvce možná leckoho pobaví. „No to je přece jasné, 220 voltů,“ bude nejčastější odpověď. Problém je ten, že je to odpověď špatná. Jaké tedy máme v zásuvce napětí? Odpověď je velmi jednoduchá, ale my si ji ještě trochu rozšíříme o historický kontext.

V České republice máme v zásuvkách napětí 230 V. Tato hodnota je totožná v celé Evropě. A jak jsme k ní došli? Dlouhou dobu se na území Čech a Moravy používalo nižší napětí 120 V. To ale není výhodné z hlediska přenosu na delší vzdálenosti, proto se následně dlouhé desítky let používalo napětí 220 V.

Na začátku devadesátých let se napětí v zásuvkách sjednotilo po celé Evropě. Zatímco ve Francii a Velké Británii se do té doby používalo napětí 240 V, v řadě dalších států to bylo zmíněných 220 V. Hodnota 230 V je rozumným kompromisem, který pro nikoho neznamenal žádné velké náklady navíc na úpravu elektrické sítě. V zásuvkách máme samozřejmě střídavý proud s frekvencí 50 Hz.

V řadě zemí jsou však napětí i frekvence střídavého proudu jiné. Při jejich návštěvě tak obvykle potřebujete zásuvkový adaptér. Napájecí zdroj k notebooku nebo nabíječka mobilu si obvykle s jiným napětím v zásuvce bez problémů poradí.

ZeměNapětí v zásuvce
USA a Kanada120 V / 60 Hz
Austrálie240 V / 50 Hz
Čína220 V / 50 Hz

Na pravidelné kontroly svého plynového kotle už nemusíte myslet

Sjednejte si náš prémiový tarif Komplet plyn. Jakmile ho budte mít, každý rok se s vámi spojíme a kontrolu kotle zařídíme za vás. 

Více informací o tarifu Komplet plyn

Novinky

Kdo může čerpat dotace Zelená úsporám?

Dotace Zelená úsporám podporují snižování energetické náročnosti budov a instalaci moderních technologií. 
Víc najdete tady

Kdo dostane peníze z programu Nová zelená úsporám?

Původní dotační program Zelená úsporám fungoval v období let 2009 – 2012, nyní probíhá Nová zelená úsporám.
Víc najdete tady

Jaké jsou dotace na úspory vody?

V rámci dotací Nová zelená úsporám můžete dostat příspěvek třeba na retenční nádrž nebo na systém pro využívání dešťové vody v domácnosti. 
Víc najdete tady