Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektrické energie

  1. Od dodavatele si elektřinu kupujete.
  2. Distributor zajišťuje její dopravu k vám do zásuvky.
  3. S dodavatelem obvykle řešíte smlouvu a různé věci okolo ní.
  4. S distributorem naopak obvykle řešíte technické věci – elektroměr, přípojku, jističe atd.

Lidé často dodavateledistributory elektřiny zaměňují nebo vůbec nerozlišují. Přitom oba mají na energetickém trochu své nezastupitelné místo. Pojďme se na oba subjekty podívat trochu podrobněji.

Dodavatel – od něj elektřinu kupujete

Dodavatel elektřiny je firma, která na energetické trhu tuto komoditu kupuje a dále i prodává svým zákazníkům. Od dodavatele si tedy kupujete elektřinu pro svou domácnost a řešíte s ním výslednou cenu, fakturaci a další obchodní věci. Dodavatel si můžete svobodně vybrat, podle toho zda vás jeho nabídka dokáže oslovit.

Při výběru dodavatele elektřiny je dobré vzít v úvahu nejen cenu, kterou za energii zaplatíte, ale také další faktory. Třeba zda jde o ekonomicky silnou firmu, která energií pro své zákazníky nakupuje dostatečně dopředu, nebo zda dodavatele k elektřině nabízí i další užitečné služby. Dodavatele můžete po ukončení smlouvy samozřejmě změnit.

Distributor – stará se, aby elektřina doputovala k vám do zásuvky

Úkolem distributora elektřiny je zajistit, aby energie bez problémů a bez výpadků proudila od výrobců až k vám do zásuvky. Distributora si svobodně vybrat nemůžete a vždy záleží na místě vašeho bydliště. Například pokud bydlíte v jižních Čechách nebo na jižní Moravě, je váš distributor elektřiny společnost EG.D, na území Prahy je distributorem PRE ve zbytku Česka pak ČEZ.

Co obvykle řešíte s dodavatelem:

  • Cenu elektřiny – tarif elektřiny, doplňkové služby atd.
  • Smlouvu – fixaci ceny elektřiny, dobu fixace, a další parametry.

Co obvykle řešíte s distributorem:

  • Poruchy a výpadky dodávek elektřiny.
  • Instalaci nebo odplombování elektroměru.
  • Změnu kapacity hlavního jističe.
  • Připojení solární elektrárny k elektrické síti.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu