Jak moc zatěžuje životní prostředí výroba fotovoltaických panelů

- Solární panel se skládá hlavně ze skla, křemíku a menšího množství vzácných kovů.
- Průmyslová výroba solárních panelů náročná na energie a má jistý dopad na životní prostředí.
- Výroba fotovoltaických panelů většinou probíhá v uzavřených provozech s naprostou kontrolou jejího dopadů na životní prostředí.
- Většina solárních panelů se nyní vyrábí v Číně, lze ale očekávat opětovný přesun výroby do Evropy.
Proč je to důležité
Průmyslová výroba solárních panelů zatěžuje životní prostředí, nejde ale o nic dramatického. Většina fotovoltaických panelů se vyrábí v Číně, očekává se ale opětovný nárůst výroby v Evropě. Technologie výroby fotovoltaických panelů pokročily natolik, že panely jsou už téměř úplně recyklovatelné. To znamená, že tolik nezatěžují životní prostředí, navíc mají stále větší účinnost a dlouhověkost, která může být i 50 let.

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.
Co je dobré vědět
- Největší zastoupení materiálu ve fotovoltaickém panelu má sklo (60 - 70 % váhy). Jeho recyklace je nejjednodušší. Snižuje nároky na těžbu surovin a nezatěžuje kapacitu skládek.
- 20 % objemu tvoří hliník, hlavně v případě rámu. Také on se lehce recykluje.
- Další hmotou je plast, který nahrazuje skleněné části. Většinou se musí spálit.
- Fotovoltaické články jsou polovodiče, které jsou náročné na výrobu, ale dají se recyklovat.
- Těžké kovy jsou toxickým odpadem, který nesmí uniknout do životního prostředí, ale tvoří minimální položku fotovoltaického panelu.