Jak se home office projevuje na spotřebě energií

  1. Při home office ušetříte peníze a čas na dojíždění do práce.
  2. Jste ale víc doma, takže spotřeba energií ve vaší domácnosti se může zvýšit.
  3. Celý den máte obvykle zapnutý jeden nebo více počítačů, častěji si doma vaříte kávu i jídlo.
  4. Při práci doma také víc topíte, svítíte a používáte klimatizaci.

Práci z domova jsme většinou uvítali jako velmi příjemný benefit, po dlouhých měsících se už ale často rádi vracíme zpět na pracoviště. Pracovat doma je pohodlné, a navíc ušetříme čas i náklady na dopravu do zaměstnání. Mnohdy to však s sebou nese i méně příjemné aspekty. Jedním z nich jsou i vyšší náklady na energie.


Počítač – když doma běží čtyři, může to být znát

Nejde ale jen o home office. V poslední době jsme zkrátka víc doma a na spotřebě energií je to znát. A to hlavně v početnějších domácnostech, třeba v rodinách, kde oba rodiče pracují, děti mají vyučování online a každý potřebuje počítač. Moderní notebooky jsou sice energeticky úsporné, ale pokud běží v domácnosti tři a do toho ještě jeden běžný stolní počítač, už se to může na měsíční spotřebě elektřiny výrazněji projevit.

Tím, že jsme většinu času doma, více využíváme různé domácí spotřebiče. Kávu nevaří firemní kávovar, ale vaše rychlovarná konvice, více také svítíme, vaříme a myjeme nádobí. K větším účtům za energie se přidává i vyšší spotřeba vody, protože doma například více používáme toaletu.

Orientační náklady na energie při práci z domova

Spotřebič
Náklady na den provozu
Počítače (3× notebook + stolní PC)
8 Kč
Rychlovarná konvice
2 Kč
Kávovar 1,5 Kč
Klimatizace nebo přitápění 20 Kč
Vaření na plynovém sporáku 6 Kč
Celkové denní náklady 37,5 Kč
Celkové měsíční náklady navíc (20 pracovních dnů) 750 Kč
Jedná se o odhad na základě běžné energetické spotřeby uvedených zařízení a ceny 5 Kč/kWh. V praxi se může energetická spotřeba domácnosti a náklady na energie lišit podle životního stylu, množství a energetické náročnosti spotřebičů a druhu distribuční sazby elektrické energie.

Více topíme i chladíme

Na celkové spotřebě energií se velkou měrou podílí vytápění. A letos topíme rozhodně víc než dříve. Při sezení u počítače v „domácí kanceláři“ je nám totiž obvykle větší chladno, protože tělo se tolik nehýbe. A právě proto také rostou náklady na vytápění. Mnoho lidí si navíc často u svého pracovního stolu přitápí malým elektrickým topidlem, které má velkou spotřebu elektřiny. V létě pak více využíváme chlazení, přitom i klimatizace patří k velkým žroutům energie.

Práce doma zvyšuje účty za energie i o tisícovku měsíčně

Pokud žijete sami v menším bytě v dobře zatepleném domě, home office vaše náklady příliš nenavýší – půjde jen o pár desetikorun měsíčně navíc. Jiná bude situace u rodiny bydlící ve svém domku. Podle odhadů navyšuje práce z domova náklady na energie u čtyřčlenné domácnosti zhruba o tisíc korun měsíčně. A to už se na celkových výdajích domácnosti projeví.

Každý ale může na snížení energetických výdajů zapracovat. Energetičtí poradci říkají, že téměř v každé domácnosti se najde prostor k úsporám. Začít můžete třeba u našich tipů pro úsporu elektřiny a návodů, jak šetřit vodu v domácnosti.

Máte vyšší spotřebu elektřiny? Stáhněte si naši brožurku a podívejte se, čím by to mohlo být.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se převádí kWh na MWh

Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady

Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m3 na kWh a MWh?

Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady

Jak se vlastnostmi liší plyn z různých zemí

Z bezpečnostních důvodů se Česko odklonilo od plynu z Ruska a získáváme ho teď z jiných zemí. Jeho složení je proto trochu jiné než před rokem 2022.
Víc najdete tady