Jak ušetřit za energie v domácnosti

  1. Vytápění domácnosti spotřebuje nejvíce energie.
  2. Drahý může být i ohřev vody a provoz spotřebičů.
  3. Investujte do nových spotřebičů a osvětlení.

Proč je to důležité

Ušetřit na energiích můžete rychle a efektivně. Zaměřte se na modernizaci vaší domácnosti. Například investice do novějších spotřebičů se vám vrátí na ušetřené elektřině a to stejné platí o osvětlení. Podívejte se na velikost jističe, hlavně ve starších rodinných domech se může stát, že ji máte možná zbytečně vysokou.

Co je dobré vědět

  • Nejvíc energie spolkne televize, lednička a pračka. Proto je tak důležité nemít v domácnosti spotřebiče, které jsou například 10 nebo více let staré a pohybují se v nízkých energetických třídách. K vyššímu výkonu potřebují více elektřiny, zatímco nový spotřebič ve třídě A, B nebo C je mnohem úspornější. 

Jednotlivé třídy najdete na energetických štítcích spotřebičů. Tou nejvyšší a nejúspornější je třída A. Nejnižší je třída G.

  • Vypojte ze zásuvky spotřebiče, které nepoužíváte. Hlavně jde o televizi, počítač na nabíječce nebo Wi-Fi router. Pokud je necháte zapojené, zůstávají v stand-by režimu a dále odebírají energii. Vypojování ze zásuvky používejte hlavně, pokud jedete na několik dní pryč. Vysoká spotřeba elektřiny ve stand-by režimu se ale týká hlavně straších spotřebičů.
  • Vyměňte zdroje osvětlení. LED žárovky jsou dražší, ale mají dlouhodobou životnost a spotřebují až 7x méně elektřiny než běžné žárovky. 60W žárovka spotřebuje 90 kWh ročně, 13 kWh LED žárovka jen 13 kWh. To znamená 400 Kč roční úspory.

 

Co můžete udělat hned

  • Investujte do nových spotřebičů a žárovek
  • Vypínejte co nejvíce spotřebičů ze zásuvky
  • Pokud splníte podmínky, zažádejte si o dvoutarifní sazbu
  • Konzultujte s odborníkem výměnu hlavního jističe

Nelamte si hlavu se sháněním elektrikáře

Najdeme vám spolehlivého odborníka vždycky, když ho budete potřebovat, a přidáme vám na jeho služby až 3 000 korun ročně. Zařídí pro vás třeba opravy velké bílé elektrotechniky nebo revizi bojleru, tepelného čerpadla i vaší fotovoltaické elektrárny. Stačí si u nás sjednat prémiový tarif Komplet elektřina.

Chci tarif Komplet elektřina

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady