Jaký potenciál mají obnovitelné zdroje v energetickém mixu

- Teoreticky může svět dosáhnout energetického mixu 100% složeného z obnovitelných zdrojů.
- Přechodu k obnovitelným zdrojům nejvíc brání malý zájem politiků, kteří často hájí zájmy fosilního průmyslu.
- Například Island nebo Paraguay už dnes pokrývají spotřebu elektřiny skoro výhradně z obnovitelných zdrojů.
Co brání výhradnímu využívání obnovitelných zdrojů energie?
- Popírání klimatické změny;
- zájmy zástupců fosilního průmyslu;
- malá podpora politiků;
- přehnané požadavky průmyslu i lidí na spotřebu energie a vytěžování zdrojů;
- zastaralá infrastruktura;
- finanční a vládní omezení;
- nestabilní dodávky elektřiny z některých obnovitelných zdrojů – solární elektrárny například vyrábějí energii, jen když svítí slunce, větrné zase potřebují neustálé proudění vzduchu.
Otázkou není jak, ale kdy
Přechod od fosilních surovin k obnovitelným zdrojům energie představuje nižší zátěž pro životní prostředí. Jen díky tomu dokážeme zastavit nekontrolovatelné ohřívání planety. Využívání obnovitelných zdrojů navíc přinese i úsporu výdajů, které bychom museli vynaložit na řešení změny klimatu.
Nebude to ale hned. Napřed budou muset jednotlivé země investovat do stavby elektráren, úpravy rozvodné sítě a vybudování zařízení na ukládání energií a inteligentní správu sítě. My všichni pak musíme změnit svoje návyky, postupně přejít na zelenou elektřinu, začít stavět ekologicky šetrnější domy a pořizovat si úspornou elektroniku. Přesto se podle řady renomovaných studií jedná o reálný cíl.
Odborníci hodně věří hlavně kombinaci slunce–vítr–voda. Tyto zdroje by se totiž vzájemně doplňovaly a vykrývaly výpadky v důsledku změn počasí a přírodních vlivů.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu
Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!