
Rizika online světa lidé stále podceňují
Víte, jak se na internetu chovat bezpečně? Možná si říkáte, že je to hloupá otázka – a přesto se u nás každý rok jen na internetu stane okolo 20 tisíc trestných činů. Denně lidé kvůli internetovým podvodům přicházejí o peníze, nebo ještě hůř o zdraví a o život. Světový den bezpečnějšího internetu proto připomíná, jak se v online prostoru chovat, aby se vám v něm nic nestalo.
Zásady bezpečného používání internetu
Nastavte si na různých webech různá hesla. Není nic horšího, než heslo ve tvaru „123456”, které navíc používáte všude, kde se dá. Třeba i v internetovém bankovnictví. Pravidlo zní, že byste všude měli mít unikátní silné heslo.
Kde to jde, využívejte přihlašování pomocí dvoufázového ověření. Tedy heslem a například SMS kódem. To se týká hlavně e-mailu, sociálních sítí a bankovnictví.
Zvažte, jaké fotky a informace dáváte na své sociální sítě a komu k nim chcete dát přístup. Obzvlášť, jestli máte ve zvyku sdílet třeba videa svých dětí, fotky v plavkách nebo údaje o svém bydlišti.
Mějte přehled o tom, co na internetu dělají vaše děti. Na jaké stránky chodí, jaká videa sledují, s kým komunikují, kolik času tráví online a podobně. Děti jsou důvěřivější a náchylnější například k nebezpečným trendům.
Dohlédněte i na starší členy rodiny, kteří internet používají a často nebývají úplně ostražití. Právě oni jsou oblíbenými terči podvodníků, kteří se z nich snaží vytáhnout peníze.
Myslete na to, že veřejné wifi sítě nejsou zárukou dobrého zabezpečení. V kavárně, ve vlaku nebo v obchoďáku se tak nepřihlašujte do bankovnictví, na sociální sítě ani do e-mailu.

Na našich stránkách a v aplikacích se nemusíte ničeho bát. Všude dodržujeme vysoké standardy zabezpečení, abychom vás v online světě maximálně chránili.
Líbí se vám tahle stránka?
Děkujeme, to jsme rádi.
Děkujeme za váš názor. Rádi informace vylepšíme, pokud nám poradíte jak.