
Čtvrtině planety hrozí vyhynutí
Víte, že téměř 50 tisícům druhů rostlin a živočichů dnes hrozí vyhnutí? To je víc než čtvrtina všech druhů na Zemi. Největší riziko se týká například korálových útesů, obojživelníků nebo jehličnanů. Vymírání a ztráta biologické rozmanitosti je velký problém – nejen ekologický, ale i ekonomický. Na přírodě je totiž závislá víc než polovina světového HDP.
Připomínáme si, jak přírodu chránit
Světový den divoké přírody vyhlásila OSN 20. prosince 2013.
Jeho datum není náhodné. 3. března 1973 totiž začala platit Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin – známá je pod zkratkou CITES.
Česká republika se k této úmluvě připojila v roce 1992, tehdy ještě jako Československo.
Jak název napovídá, jejím cílem je zajistit, aby mezinárodní obchod s divokými zvířaty a rostlinami neohrozil přežití jednotlivých druhů.
Úmluvu CITES do dnešního dne podepsalo 184 zemí světa. Chrání 5 000 druhů zvířat a 29 000 druhů rostlin.
Letošním tématem Světového dne divoké přírody jsou finance na ochranu volně žijících živočichů. Tedy hledání inovativních řešení a přístupů, které by zajistily financování pro zachování biologické rozmanitosti na Zemi.

I my chceme přispívat k tomu, aby se přírodě kolem nás dařilo lépe. Proto už 17 let pořádáme soutěž E.ON Energy Globe, která oceňuje ekologické a udržitelné projekty.
Líbí se vám tahle stránka?
Děkujeme, to jsme rádi.
Děkujeme za váš názor. Rádi informace vylepšíme, pokud nám poradíte jak.