Starejme se o včely i kvůli sobě 

„Kdyby včela zmizela z povrchu Země, člověku by zbývaly jen čtyři roky.” Tento výrok zazněl už před mnoha lety z úst Alberta Einsteina. A souhlasí s ním i Organizace pro výživu a zemědělství při OSN. Podle ní na světě existuje celkem 100 druhů plodin, ze kterých pochází 90 % veškeré lidské potravy – a závratných 71 druhů z nich opylují právě včely.

Oslava včel a moderního včelařství 

  1. Letos si Světový den včel připomínáme už po osmé. Na návrh Slovinska ho v prosinci 2017 vyhlásila OSN. Termín 20. května samozřejmě není náhodný. Připadá na výročí narození Antona Janši – jednoho ze zakladatelů moderního včelařství.
  2. Janša působil jako včelmistr Marie Terezie ve Vídni a měl díky tomu velký vliv na tehdejší rozvoj včelařství.
  3. Pracoval také jako učitel na včelařské škole, kterou Marie Terezie založila, a napsal i několik knih. Na základě dekretu, který císařovna po jeho smrti vydala, si je musel nastudovat každý, kdo měl o včelařství zájem.

Jaký je tedy význam včel? 

  • Jak už bylo řečeno, včely jsou extrémně důležité pro opylování kvetoucích rostlin. Bez včel bychom nejen přišli o velkou část potravin, ale dramaticky by se snížila biodiverzita ve volné přírodě.
  • Med a další včelí produkty jsou sice zajímavým (a chutným) benefitem včel, ale jejich význam není pro přírodu až tak zásadní.
  • I když by vás to možná nenapadlo, včely mají skvělý čich. Díky tomu se občas využívají i při hledání výbušnin nebo drog. Aktuálně například pomáhají hledat miny na území bývalé Jugoslávie.
  • Včely v neposlední řadě slouží také jako spolehlivý indikátor kvality životního prostředí.

Stejně jako včely, i my v E.ONu se staráme o přírodu nejlépe, jak umíme. Založili jsme proto projekt Turistika beze stop, kde vám dáváme tipy na méně známé trasy po celé České republice – aby se ulevilo přírodě tam, kde už je na hranici svých možností. 

Líbí se vám tahle stránka?