Všechno nejlepší, pane Teslo! 

Co mají společného střídavý proud, umělé blesky a jednotka magnetické indukce? Pokud vaše odpověď zní „Nikola Tesla”, je to správně. A dneska je to přesně 169 let, kdy se tento vynálezce, fyzik a konstruktér narodil v tehdejším Rakousku-Uhersku. Většinu života následně strávil v USA. Ale věděli jste, že nějaký čas studoval i v Praze?  

Úspěchy a pády Nikoly Tesly

  1. Tesla toho za svůj život stihl opravdu hodně. Mezi jeho největší počiny ale patří rozvoj střídavého proudu, který běžně používáme v zásuvkách po celém světě. Díky němu zvládneme přenášet a využívat energii na velké vzdálenosti.
  2. Právě kvůli střídavému proudu měl velké spory s dalším géniem své doby – Thomasem A. Edisonem. Ten byl totiž zastáncem stejnosměrného proudu. Střídavý proud byl podle něj příliš nebezpečný. Dokonce mezi nimi vypukla takzvaná „Válka proudů”, kterou Tesla nakonec vyhrál.
  3. Kolem roku 1900 Tesla popsal kapesní zařízení, které by přenášelo zprávy, hudbu a obrázky. Představoval si bezdrátově propojený svět, kde jsou informace dostupné odkudkoli  – předpověděl tak v podstatě chytré telefony.
  4. Navzdory své genialitě dožil Tesla osamělý a bez peněz. Zemřel 7. ledna 1943 v newyorském hotelu. Všechny jeho zápisky pak zabavila FBI.

Pár zajímavostí, které o Teslovi možná netušíte

  1. Mluvil 8 jazyky – mezi nimi i česky.  
  2. Své vynálezy navrhoval od A do Z jen v hlavě. Nepotřeboval si nic kreslit.  
  3. Podle svých slov spal jen 2 hodiny denně. Zbytek času věnoval práci.
  4. V laboratoři v Colorado Springs vytvářel umělé blesky, které dosahovaly délky přes 10 metrů.
  5. Trpěl obsedantně-kompulzivní poruchou, která mu komplikovala život. Měl například panický strach z mikrobů a neustálou potřebu si mýt ruce.  
  6. Jeho jméno nese automobilka Tesla a zároveň jednotka magnetické indukce.

My na paměť jako Tesla nesázíme a rádi pro vás všechno sepisujeme černé na bílém. Třeba do našeho E.ON Rádce, který vás už přes 10 let provádí světem energetiky.

Líbí se vám tahle stránka?